Србија

ЕУ: 50.000 избеглица Грцима, 50.000 западном Балкану (читај: Србији)

Лидери земаља ЕУ и Балкана постигли су договор о збрињавању 100.000 миграната уз помоћ Уједињених нација, од чега би на територији Грчке требало да буде збринуто 50.000 људи, а додатних 50.000 миграната биће распоређено у центрима дуж руте која води преко западног Балкана. Како су БиХ и Црна Гора слепо црево саме за себе и не важе ни за какву руту ни за шта, како су остале балканске земље око нас у ЕУ (у чије име Грчка преузима поменути број избеглица), остајемо Македонци и ми… Ако има неког на тој рути да је непожељнија дестинација од нас – то је Македонија, и ето, можда би могло да се претпостави на којој територији би тих 50.000 несрећника могло да презими (ми нећемо да вам кажемо, али једина преостала земља на тој рути је Србија…).

Европа зна да смо ми већ примили око 300.000 избеглица протераних из Хрватске и с Косова, па рачуна да још 50.000 није ништа – једноставно, цене искуство

Грчка је пристала да на њеној територији буде збринуто 50.000 људи. Од тог броја, 30.000 азиланата преузеће власти у Атини, а још 20.000 биће збринуто у сарадњи са УНХЦР-ом.

Додатних 50.000 миграната биће распоређено у центрима дуж руте која води преко западног Балкана, према Аустрији и Немачкој.

Мало полицијске демократије

Договорено је да се Словенији пошаље помоћ од 400 полицајаца, који ће радити на граници, потом да се “обесхрабри” кретање миграната преко граница суседних земаља без обавештавања тих држава и да се именују официри за контакт који ће осталим државама преносити информације о броју миграната.

Мање балканске државе упозориле су да су њихови ресурси преоптерећени услед великог броја људи који долазе.

Разговори су завршени у недељу касно увече, а почели су оптужбама које су лидери 11 земаља разменили због понашања током кризе, рекли су званичници.

Договорено је и да Грчка, Македонија и Албанија пооштре контролу над својим спољним границама. Према акционом плану у 17 тачака, ЕУ агенција за границе “Фронтекс” требало би да помогне Грчкој приликом регистрације избеглица и миграната.

Комшије да раде заједно
“Једнострана акција може да изазове ланчану реакцију. Захваћене државе зато треба да разговарају међусобно. Комшије треба да раде заједно дуж ове руте”, наводи се у заједничком саопштењу објављеном после састанка.

Домаћин сусрета, председник Европске комисије Жан-Клод Јункер рекао је да је “јасно стављено до знања да се мора обуставити политика једноставног преливања људи”.

Састанак је организован на иницијативу немачке канцеларке Ангеле Меркел, како би се ситуација дуж руте кретања миграната довела под контролу уочи зиме. “Ванредна времена захтевају ванредне мере”, рекла је Меркелова.

Словеначки премијер Миро Церар, у чију је земљу ушло 60.000 избеглица за десет дана, рекао је да ће “ЕУ почети да се распада” ако се акција не предузме у року од неколико дана.

“Постоји страх да ће Немачка, а потом и Аустрија, затворити своје границе, што би довело до домино-ефекта који би био катастрофалан за Европу”, упозорио је Церар.

Срна

фото: Ројтерс

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Један коментар

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!