Србија

ЕУ сада још тражи слабије везе Београда са Бањалуком

БРИСЕЛ спрема нову листу захтева за Србију око Косова и Метохије, али и односа са Москвом и Републиком Српском, а који би ускоро могли да буду испоручени као услови за отварање поглавља 31 о спољној о безбедносној политици – сазнају “Новости”.

Према нашим информацијама, највероватније ће се тражити ревизија Стратегије националне безбедности и Стратегије одбране, које су донете 2009, уз објашњење да су се околности у свету промениле, а са једним циљем – да се Србија и ту практично одрекне Косова, дистанцира од Русије, олабави везе са Бањалуком и “закуца” чланство у ЕУ као најважнији спољнополитички циљ.

Брисел ће инсистирати да се у тексту Стратегије безбедности смањи акценат који је стављен на Косово, чија је сецесија наведена као највећа безбедносна претња за Србију. ЕУ је трн у оку, и то што је наглашена опредељеност за развијањем нових димензија посебних односа са Русијом.

Такође, за ЕУ је спорно и што се у овим стратешким документима Србија опредељује и за развијање посебних односа са Републиком Српском, продубљивање веза са Кином, Индијом и Бразилом и обнављање и јачање сарадње са несврстанима.

Да се у бриселској кухињи кува нова листа захтева за Србију, потврдио нам је и шеф дипломатије Ивица Дачић:

СПОРНЕ И САНКЦИЈЕ ПРИДЊЕСТРОВЉУ

ЕУ ће тражити и да Србија повећа проценат усаглашености са одлукама Брисела. Прошле године, ми смо одбили 17 од 35 резолуција и декларација ЕУ. Осим одлука о Украјини, нисмо се придружили ни санкцијама Зимбабвеу, и рестриктивним мерама против Египта и БиХ, као и вођства Придњестровља.
– Поглавље 31 раније није било посебно тешко у преговарачким процесима. Али, сада се чују неки жамори у ЕК да је могуће у нашем случају да се уведу неки критеријуми.

Он наглашава да усклађивање спољне и безбедносне политике не треба сводити на тему увођења санкција Русији. И шефица нашег преговарачког тима са ЕУ Тања Мишчевић сматра да неће бити директног захтева да се прикључимо ембаргу Москви, али да се очекује напредак у усклађивању политике са Бриселом:

– Из Брисела су поручили да би извештај о поглављу 31 требало ускоро да буде готов. Засада нема информација да ли ће и измене стратегија бити мерило за његово отварање. Такође и ЕУ стратегија је у фази израде, а стара је застарела, па не видим зашто би од нас захтевали измену националних докумената у овој фази интеграција.

Игор Новаковић, из ИСАЦ фонда, каже нам да међу појединим државама ЕУ постоји страх да би Србија, када постане чланица, могла да буде “тројански коњ” Русије у Европском савету и да блокира све важне одлуке:

– Зато Унија жели да се обезбеди да се Србија, до пријема у чланство, и стратешки определи и документима обавеже да ће јој ЕУ увек бити испред Русије.

 

Д. МИЛИНКОВИЋ, Новости

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

�оментара

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!