Србија

ЕУЛЕКС МАРШ! Србији на њеној територији није потребна још једна шиптарска мафија

Запослени у Еулексу и они који руководе из Брисела покушавају да заташкају ствари уместо да се баве њима, упозорила је британска тужитељка

Федерика Могерини организовала је састанак „иза затворених врата” због корупционашког скандала у Еулексу (Фото Бета)
Пошто су се оптужбе за корупцију међу тужиоцима и судијама Еулекса прошириле као главне вести у готово свим државама које имају своје представнике на Косову, а ни главна актерка откривања „мрачне стране” Еулекса, британска тужитељка Марија Бамије, упркос суспензији и претњама, није заћутала, Спољнополитички комитет Европског парламента расправљаће о оптужбама за корупцију у врху мисије ЕУ са представницима Европске комисије (ЕК).

Данас ће можда неке вести процурити са састанка који је, према речима портпарола високе представнице ЕУ за спољну политику и безбедност Федерике Могерини, требало јуче по подне да се одржи иза затворених врата и без саопштења за медије јер је „ситуација деликатна”.

Планирано је да у име ЕК састанку присуствује директор за Западни Балкан Европске службе за спољне послове (ЕЕАС) Фернандо Ђентилини и шеф Канцеларије за цивилну управу и одговорно владање (што је врста унутрашње контроле ЕК) Кенет Дин, кога је Брисел именовао у јуну, а пре неколико дана послао на Косово да води истрагу поводом изнетих оптужби. Суспендована тужитељка је управо Ђентилинија, који је био близак сарадник донедавне високе представнице Кетрин Ештон, у интервјуу бриселском порталу „ЕУ обзервер” именовала као једног од најодговорнијих функционера за распрострањену корупцију у Еулексу.

Марија Бамије је за портал који важи за незванично гласило бриселске администрације упозорила да Ђентилини, који је уз Кетрин Ештон био главни посредник у име ЕУ у дијалогу Београд–Приштина, мора да сноси одговорност за „хаос” у мисији ЕУ. Тужитељка је објаснила да наводи његово име „зато што Еулексом управља Европска служба за спољно деловање(ЕЕАС)”, а „они у ЕЕАС-у увек настоје да избегну одговорност и кажу: нисмо ми, већ је за то надлежан Савет министара ЕУ”. Она је уз то изнела примедбу да „нико не преузима одговорност, а ЕЕАС мора имати и транспарентност и механизам за увид у своје мисије”.

Суспендована тужитељка је у интервјуу за јучерашњи број приштинског дневника „Коха диторе”, који је први покренуо причу о корупцији у мисији ЕУ, рекла да „Еулекс не спроводи правду, већ искључиво политику”. Како је пренео Фонет, она се заложила за то да све тврдње треба да испита специјални тим Европске комисије. Тражећи независну међународну истрагу „пошто је ова мисија већ покушавала да заташка многе случајеве”, Марија Бамије је рекла да јој није циљ да нанесе штету Еулексу. „Мислим да треба спровести независну међународну истрагу о начину на који је деловао Еулекс на Косову јер актуелни људи који се налазе у Еулексу и они који руководе из Брисела покушавају да заташкају ствари уместо да се баве њима”, рекла је она.

Сви чешки медији већ су увелико почели да се баве наводима Марије Бамије да је њихова држављанка тужитељка Еулекса Јарослава Новотна наводно блокирала истрагу против бившег главног судије Италијана Франческа Флорија због примања мита и да је њен одговор на те оптужбе био да „особље мисије ужива имунитет”. Марија Бамије је потврдила да је међу онима који су под унутрашњом истрагом Еулекса за корупцију и судија Флори, али је напоменула да тужитељка Јарослава Новотна није под истрагом, „иако су за њу обелодањени такође крајње компромитујући наводи и докази, укључујући разговоре са лицима за које се оправдано претпоставља да су криминалци”. Она је оптужила Еулекс да је избрисао све њене имејлове у којима се жали на поступке Новотне, која је учинила све да поништи доказе у једном поступку 2012.

Тек пошто је лист „Коха диторе” објавио компромитујућа документа, укључујући стенограме телефонских разговора, ЕЕАС је с Кетрин Ештон на челу саопштио да се истраге о томе унутар Еулекса воде од децембра прошле године.

Тужитељка Еулекса је довела у питање и рад Специјалног суда поставивши питање „какву наду специјални истражни тим за утврђивање чињеница о трговини органима може имати за гарантовање безбедности сведоцима ако се Еулекс не промени”. Она је додала да се Еулекс оглушио о крајње опасне поступке свог правосуђа које је у случају једног троструког убиства заказало у заштити сведока, који су јасно предочили да их чека смрт ако се дозна шта су рекли тужилаштву и истрази.

Портал „ЕУ обзервер” је објаснио да је Марија Бамије „тиме мислила на Специјални истражни тим Еулекса који истражује наводе о ратним злочинима које су починили косовски политичари, укључујући премијера Хашима Тачија”.

Марија Бамије се осврнула на открића приштинског листа „Коха диторе”, укључујући њене поверљиве дописе надлежнима у Еулексу, који говоре о корупцији и конкретно доказима и сведоцима о миту од триста хиљада евра које је добио судија Франческо Флори, заташкавању доказа и помањкању обезбеђења сведока. „Ја не знам”, рекла је она, „да ли сам тиме дотакла само врх леденог брега или нисам, то јест да ли је корупција у Еулексу још дубља. И могу само да говорим о ономе што сам ја утврдила.”

Британска тужитељка је установила и да су „неке судије и полицајци у Еулексу који су имали подршку држава ЕУ били пријемчивији на искушења од других”.

Она је подвукла да је Косово као земља корумпирано: „Све што видите на Косову је корупција и, ако доведете (у Еулекс) старије људе из сиромашних земаља или земаља где је корупција општепроширена, много су већи су изгледи да се они повежу с овдашњим људима.” „Ја нећу да кажем да су сви Италијани, сви Грци или сви Румуни лоши, али особље (у Еулексу) које је из неких других делова Европе можда је мање склоно томе”, желела је да истакне тужитељка Бамије.

Б. Митриновић

———————————-

Ђентилинијев недокучиви Балкан

Фернанда Ђентилинија, вишег саветника за Западни Балкан у Европској дипломатској служби, Савет ЕУ је у мају 2011. именовао за специјалног представника ЕУ на Косову пошто је Питеру Фејту истекао мандат. Ђентилини је био и део тима који ради на дијалогу Београда и Приштине. Он је у априлу 2013, према речима члана преговарачког тима Вељка Одаловића, понудио, „не као папир него као своје размишљање”, план о заједници српских општина.

Пре него што је прешао у ЕУ, Ђентилини је био цивилни представник НАТО-а у Авганистану, а 2004. служио је као специјални представник високог представника ЕУ за спољну политику и безбедност Хавијара Солане на Косову. У Београду му је 2008. године издата књига „Недокучиви Балкан: сентиментално путовање од Приштине до Брисела”.

 

Политика

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

�оментара

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!