Здравље

Фајзер давао мито докторима у Србији

ВАШИНГТОН – Америчко Министарство правде тужило је фармацеутску компанију Фајзер (Pfizer) и њену кћерку фирму Вајет (Wyeth), због сумње да су платиле милионе долара мита да би добиле послове и повећале продају својих лекова у Србији и другим земљама источне Европе, јављају медији у САД.

Како наводи Блумберг, новац је плаћан докторима и другим здравственим званичницима у Србији, Хрватској, Бугарској, Чешкој, Италији, Русији, Казахстану и Кини.

Ове две компаније су се сложиле да плате укупно 60,2 милиона долара казне да би се повукле оптужбе.

Према наводима Министарства правде САД и федералне Комисије за хартије, фармацеутски гигант Фајзер плаћао је и давао поклоне државним докторима и здравственим радницима у Источној Европи, Блиском истоку и Кини, да би утицали на регулаторна одобрења, одлуке о набавкама, рецепте, као и да би се избегло царињење.

Додаје се, да су исплате вршене без знања или одобрења званичника Фајзера, али да су несређене пословне књиге и подаци фирми које су радиле за Фајзер сређивани у финансијским извештајима самог Фајзера.

Тужиоци су пристали да одложе кривични поступак на две године, ако Фајзер буде наставио да сарађује и ако буде предузео кораке да се то исправи, наводи Блумберг, и додаје да цео договор мора да потврди амерички федерални суд.

Као неке од примера корупције, њујоршка медијска корпорација, наводи Бугарску, где су локални представници потрошили 28.000 долара за путовања државних доктора у Грчку, као награду за лекаре који су имали највише преписаних Фајзерових производа.

Такође, плаћено је и 17.000 долара за конференције о медицини на којима су опет учествовали доктори који су преписивали Фајзерове лекове, додаје се у споразуму који је ова компанија потписала са Министарством правде САД.

Када је у питању Хрватска, једном државном доктору је плаћано у готовом новцу, уз плаћене путне трошкове, што је била награда за помоћ и утицај при одлучивању који лек може да се продаје у земљи.

Фајзер је признао и да су у Русији доктори добијали пет одсто од вредности неког преписаног лека који је производ компаније.

Као компаније које су представљале Фајзер наводе се Бристол-Мајерс из Њујорка и Глаксо и Астра Зенека из Лондона. Све три компаније су саопштиле да сарађују са властима у САД у истрази.

 
Танјуг

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!