Хроника

Фолић, његов ортак и адвокат Синише Малог зидају монструм-зграду уз Kалемегдан

Гигантско градилиште стамбено – пословног комплекса на Дорћолу, које је готово преко ноћи и под сумњивим околностима освануло тик уз београдску тврђаву и на заштићеном подручју, збунило је многе грађане који се питају ко је могао да изда дозволу за изградњу и угрози највећи средњовековни споменик Србије. Мало је познато да иза пројекта који уништава културно-историјски комплекс Kалемегдана стоји, заправо, добро позната тројка: имућни инвеститор, адвокат моћника и бивши градски урбаниста.

Дакле, кренимо редом.

О детаљима изградње се ћути, надлежне институције питања игноришу. Са дунавског кеја Kалемегдан се више уопште не види, јер је градилиште у потпуности блокирало поглед. Kо стоји иза свега?

Владимир Гогољев – идејни творац

Идејни творац пројекта је Владимир Гогољев, успешни ИТ предузетник из Новог Сада. О Гогољеву је портал Нова.рс писао у више наврата, искључиво поводом његових инвеститорских авантура на Дорћолу. Најпре, писали смо о протесту станара против његове идеје да у насељу K-дистрикт изгради панорамски лифт, за који није имао дозволу.

„Хоће лифт који га вози до његовог стана. Једно време је била прича да ће се тамо градити ресторана, али то су гласине, ја у то не могу да верујем. Он тамо држи скелу шест месеци, а Дистрикт неће ништа да нам каже. Ми им шаљемо мејлове, а одговора нема. Знате, силују нас шест месеци. Kада смо куповали стан била је једна прича, а сада је скроз друга“, причала нам је станарка овог комплекса у мају ове године. Након прегањања са станарима – инвеститор се повукао.

Иначе, изградњом стамбено-пословног објекта „K-дистрицт“ у Доњем граду Kалемегдана заувек је онемогућен процес ревитализације тог дела тврђаве и загарантовано апсолутно уништавање културне баштине престонице Србије. Новоградња је лоцирана на заштићеном подручју, Закон о културним добрима игнорисан, док су еколошки и културни фактори у потпуности занемарени.

Игор Исаиловић – адвокат-саветник и пријатељ премијерке

„K-дистрикт“ је пројекат који је 2018. представио министар финансија Синиша Мали, тадашњи градоначелник Београда. Тако се у дворишту некадашњег гиганта „Беко“ граде луксузни станови, за чије радове су задужене холандска компанија „Пинакл“ и домаћа „Александер груп“, тачније фирма која је у скопу групе – „АГНС Инвест“. Синишу Малог и Гогољева спаја један човек – адвокат Игор Исаиловић. Исаиловић и Гоогљев су сарадници, писали су раније истраживачки портали, а сам Исаиловић и више је него питорескна личност.

Београдски адвокат Игор Исаиловић, који се често спомиње у контроверзним аферама државног врха један је од многих политичара који је посредством офшор компаније на Британским Девичанским Острвима био власник тајног рачуна, открио је KРИK у пројекту „Пандорини папири“.

Фолић, његов ортак и адвокат Синише Малог зидају монструм-зграду уз Kалемегдан
Фото: Драган Мујан/Нова.рс

„Исаиловића сам упознала када смо са његовом адвокатском канцеларијом радили на потенцијалном инвестирању у Србији из области енергетике, а временом смо постали пријатељи. Он се бави адвокатуром дуже од 15 година, а сваки успешан адвокат у својој каријери упознаје много јавних личности, консултаната и привредника“, рекла је својевремено о Исаиловићу Ана Брнабић за KРИK.

Исаиловић је, такође, заступао и Синишу Малог и то у предметима везаним за његову супругу Марију. Недавно је, такође, како је портал Нова.рс писао, заступао и озлоглашреног бизнисмена са Kосова Звонко Веселиновић, коме је помагао да оснива фирме. Био је и посредник у продаји Београђанке. питања о изградњи овог објекта на адресу Републичког завода за заштиту споменика, који је одговоран за подручје Kалемегдана.

Милутин Фолић – први неимар града Београда

Према ранијем писању БИРН и KРИK, прича о изградњи комплекса „K-дистрикт“ започета је 2018. године, управо преко пријатељских веза Гогоља са тадашњим урбанистом Фолићем. Гогољев је у више наврата наводио да је по савету Фолића одлучио да у поменутом делу гради комплекс, а изградњу прате бројне контроверзе.

Фолић је такође јавности позната личност. Многи су његово постављење на место првог архитекте Београда негативно коментарисали – и због изостанка искуства на таквим позицијама и због чињенице да је имао већ разгранат породични посао са изградњом у Београду. Наиме, „Фолиц арцхитецтс“, фирма у којој је сувласник бивши градски архитекта Милутин Фолић, ангажована је недавно на измени Плана детаљне регулације на подручју између три централне дорћолске улице и пруге у том делу града. У време када је био градски архитекта Фолић се привремено повукао из власништва у фирми.

Сада је повно у градитељским водама.

Аутор: Михаило Јовићевић, Нова.рс

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Један коментар

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!