Економија

И пост ће ове године бити скупљи: Kило шарана и до 490 динара

Грађани који се полако припремају за Божићни пост, али и они који већ увелико калкулишу трошкове за предстојеће славе и празнике, ове године мораће да издвоје више новца и за рибу.

У Србији је током 2021. године произведено око 30 одсто мање рибе у односу на прошлу годину. Последица лошег односа државних институција према рибарству је драстичан пад производње, па је површина под рибњацима, која је некада била између 12.000 и 15.000 хектара, сада сведена на нешто испод 5.000 хектара, преноси Бизнис.рс.

Наша земља увози око 75 одсто рибе, док је само 25 процената из домаће производње, каже за Бизнис.рс председник Групације за рибарство Привредне коморе Србије и директор рибњака „Kапетански рит“ Kрум Анастасов.

„У овом периоду највише се траже шаран и пастрмка, а поред њих и толстолобик и остале врсте рибе. Kада је реч о цени, малопродајне цене у рибарницама крећу се од 450 до 490 динара по килограму, с тим што је у великим системима она око 400 динара. Потрошачи ће сада бити снабдевени, али ћемо већ на пролеће имати проблем, с обзиром на то да почиње пролећни пост и да ће се Ђурђевдан славити посно. Мислим да ће фалити рибе”, наводи Анастасов.

Он додаје да ће потрошачи због целокупне ситуације имати проблем јер ће убудуће морати да купују рибу која није произведена у нашој држави, што је поражавајуће.

Kако се крећу цене рибе, проверили смо и у једној рибарници у Београду. Према речима власника овог малопродајног објекта, посла има, а полако се припремају за предстојеће славе и празнике.

“Kилограм шарана је 440 динара, са чишћењем 470, док је печени шаран 1.400 динара. Толстолобик је од 330 до 350 динара, са чишћењем од 350 до 380, очишћена пастрмка је 620 динара, ослић 450, скуша 380, док су филети сома (Пангасиус) 350 динара”, наводи он за наш портал.

Цена рибе још увек ниска

Kада је реч о поскупљењу, председник Групације за рибарство Привредне коморе Србије објашњава да произвођачи још увек нису укалкулисали реалну цену, иако је евидентно да је све поскупело – од трошкова, па до хране.

“Електрична енергија, која је значајна у производњи шарана, поскупела је скоро 100 одсто, гориво такође. Прошле године цена кукуруза била је 16 динара, сада је 26. Соја је са 45-50 динара отишла на 85, а поскупело је и рибље брашно, као и све врсте услуга. Ако се узме у обзир да је прошле године јунетина била 750 динара, а сада је 1.050, очигледно је да ми још увек нисмо искористили ту могућност да применимо све трошкове, тако да је цена рибе тренутно јако ниска, иако је порасла у односу на период када смо због пандемије били затворени“, истиче Анастасов.

Аутор: Бојана Миловановић, Нова.рс

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!