Црна Гора

Француски посланик: Срби у Црној Гори живе у страху од режима који служи страним центрима моћи

Више од 600.000 Срба у земљи живи у сталном страху услед радикалне дискриминације. Свештеници се пребијају, новинари затварају, а ситуација је све гора и гора до те мере да су посматрачи са стране озбиљно забринути, речи су које је француски посланик у Европском парламенту, Тијери Маријани, упутио Европској комисији, додајући да је покушај отимања црквене имовине поступак без преседана у земљи у којој је, како је истакао, поштовање права радикално нарушено.

Маријани је нагласио да је ово време када се Европска унија све више фокусира на Балкан, али да је поштовање права у региону веома нестабилно, а као примјер највеће нестабилности нагласио је покушај црногорских власти да отме имовину СПЦ од православних верника.

Он је доношење оваквог закона и то без икаквог укључивања Цркве у комплетан процес, назвао провокацијом без преседана.

– Последњи примјер огледа се у сталним покушајима државе Црне Горе да се позива на национални интерес у настојању да отме имовину великог броја цркава, укључујући и оне које припадају православним Србима. Оно што је провокација без преседана јесте да закон од 27. децембра 2019. године одређује да сви храмови саграђени пре 1918. године пређу у власништво државе; а да о томе Црква није ни консултована, поручио је Француз Европској комисији.

Посланик је истакао како је Црна Гора продата страним центрима моћи од своје независности 2006. године и да данас више од 600.000 Срба живи у сталном страху од огромне дискриминације.

– Од свог раздвајања од Србије 2006. године, Црна Гора је растрзана између страних утицаја и спонзора. Више од 600.000 Срба у земљи живи у сталном страху од све радикалне дискриминације, објаснио је.

Подсетио је да је 2. јануара 2020. одржан протест испред црногорске амбасаде у Београду, а председник Вучић недавно је отказао планирану посету Подгорици.

Матијери сматра да ЕУ није предвидела огромне тензије и истиче да их није споменула када је 7. октобра 2019. године с Црном Гором потписан Фронтек споразум, што је, како је нагласио, прилика која се често користи као изговор за коментарисање политичке ситуације земље у питању.

Свештеници се пребијају, новинари затварају, а ситуација је све гора и гора до те мере да су посматрачи са стране озбиљно забринути. Да ли ће ЕУ бранити верску слободу у Црној Гори, упутио је Матијери питање једном од најважнијих тела Европске уније.

ИН4С

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!