Хроника

Гасна мућка на помолу?

Гасно повезивање Србије са Бугарском, које је искочило у први план пошто је велики пројекат Јужни ток обустављен, унело је забуну у јавност изјавама министра енергетике Александра Антића и потпредседнице Владе Зоране Михајловић. Они се слажу да та конекција није алтернатива нити конкуренција великом руском пројекту, али прећуткују да је реч о старој идеји из 90-их година на којој мешовито српско-руско предузеће Југоросгас увелико ради и имају различите информације у погледу његовог финансирања.

Где и шта се ради: Зорана Михајловић Михајловићева не спори да се гасовод ка Бугарској убрзано гради, али и не објашњава где се и шта ради. Истиче да је та гасна веза могућност да се Србија касније прикључи на Трансјадрански гасовод, односно на Грчку, и касније можда и на гасовод који граде Русија и Турска.
– Претходно Министарство енергетике је већ кренуло у разговоре. Мора да се припреми пројектна документација. ЕУ финансира део са бугарске стране и са наше стране такође мора да се нађе начин како ће се то финансирати – рекла је Михајловићева. Антић, који појашњава да ће идуће године бити завршена планска документација и заокружен финансијски план, међутим, открива обећања Европске комисије да ће Србији бити обезбеђена средства из ИПА фондова “већа од до сада договорених 14 милиона евра”.

Веза и са Румунијом

Компанија Југоросгас, која је формирана 1998. године, на свом сајту има и шему путева гаса од Ниша, која показује да ће се гасовод који је конекција са Бугарском, осим ка Лесковцу и Врању, рачвати и ка Куршумлији, као и да ће ићи ка Зајечару, Бору и Неготину и да ће се даље повезивати ка Румунији. Да ће овај гасовод бити повезиван и са другим државама, потврдили су и Александар Антић и Зорана Михајловић.

Српско-бугарски споразум о спајању гасовода је потписан 1. априла 2005. године. Уредница сајта Енерџиобзервер Сика Пистолова потврђује да Југоросгас гради правац ка Бугарској. Коментаришући недоречене изјаве двоје чланова Владе Србије, она за “Вести” каже да је, према њеним сазнањима, Југоросгас, који је био мешовита фирма наше државе и Русије, прешао 2007. у време власти Војислава Коштунице у већинско руско власништво. Њене информације потврђује чињеница да је директор компаније руски држављанин.

– Нејасно је како је дошло до промене власничке структуре, а ту се крије и велики проблем, пошто страна компанија не може да буде власник регионалног гасовода – каже Пистолова.
Војислав Вулетић из српског Удружења за гас је за наш лист обелоданио да је реч о пројекту који датира из времена власти Слободана Милошевића.

– У време владе Мирка Марјановића 1996. године склопљен је уговор наше и руске владе да гасовод јужно од места Појате код Крушевца ради мешовито предузеће у којем је удео власништва две државе био једнак – подсећа Вулетић.

Он сматра да ће тај већ рађени пројекат бити делимично мењан због изградње аутопута од Ниша ка Димитровграду, који саобраћајно повезује Србију и Бугарску.

– Најбоље решење је да гасовод иде уз аутопут, па ће вероватно у једном делу где се мало разилазе трасе доћи до измена – наводи Вулетић.

Додаје да је део гасовода од Ниша до Лесковца већ урађен, а да се ради на повезивању са Врањем.

– То је гасовод везан само за Србију, односно за њен југ, и треба да у случају некаквих хаварија обезбеди поузданост у дотоку гаса за јужни део земље – појаснио је наш саговорник.

И Путин обавештен

Председник Србије Томислав Николић је, према сазнањима “Вести” из извора блиских руској страни, са председником Русије Владимиром Путином већи део разговора посветио гасоводу који треба да повеже Србију и Бугарску. Наши извори указују и да Николић има врло добре везе са Југоросгасом.

 

Д. Декић – Вести

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

�оментара

  1. Доктор економских наука.Госпођо др. како те није стид и срам да отежаваш и онако тежак живот у Србији…… Проф. др Зорана Михајловић је била чланица партије Г17 плус. У то време се налазила на месту саветнице Мирољуба Лабуса, потпредседника Владе Србије, за енергетику и заштиту животне средине[2].

  2. У привреди је као у спорту. Постоје играчи који могу играти у различитим ранговима, неко за Ударник из Лозовика , а неко за Реал из Мадрида, а и једни и други су играчи. Тако је и у енергетици. Надобудна министарка Зорана, може да буде директор Електромораве из Смеерева, док Антић може да води топлификацију Јагодине. О озбиљним стварима као што је јужни ток, или електро енергетски систем Србије може да се брине неко ко то зна, а не ови шарлатани.

  3. zorana mihajlovic je engleski covek , to svi pricaju i vise nije tajna sama se promovisala protiv i trudila maksimalno da smeta ….mi svi treba da shvatimo ko nam je prijatelj a ko trazi nase unistenje . to se odnosi na nase ,,prijatelje sa strane ,, takodje i na nase politicare iznutra ….

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!