Србија

Главни економиста немачке „Бремер ландесбанке“: Осовина Москва-Пекинг-БРИКС победила, САД изгубиле битку

Слепо придржавање политике коју води Америка и увођење санкција Русији испоставили су се као потези фатални по Европу. Осовина Русија-Кина-БРИКС може да преокрене глобални економски систем и надјача хегемонију САД, сматра главни економиста немачке „Бремер ландесбанке“ Фолкер Хелмајер.

Реална штета по земље Европске уније коју је изазвало увођење санкција Русији много је већа него што процењују статистичари, рекао је у интервјуу за „Дојче виртшафтс нахрихтен“ Фолкер Хелмајер, главни економиста немачке „Бремер ландесбанке“.

„Пад обима немачког извоза за 18 одсто у 2014. години и 34 одсто за прва два месеца 2015. године само је врх леденог брега“, рекао је Хелмајер и додао: „Последице су много веће“.

„Европске земље попут Финске и Аустрије, које имају изграђене пословне везе са Русијом, мање послују у Немачкој. Такође, европске корпорације заобилазе санкције и стварају изузетно ефикасне производне капацитете у Русији. Ми на тај начин губимо овај потенцијални основни капитал, који је основа нашег просперитета, а Русија побеђује“, објашњава Хелмајер.

Однос поверења између Русије и Немачке и Европске уније је донекле уздрман. Биће потребне године како би се поново изградио. Резултат тога је да су компаније попут „Сименса“ и „Алстома“ изгубиле значајне пројекте у Русији, рекао је Хелмајер. Потенцијална штета, не само по Немачку, већ и по целу ЕУ, тако је значајно већа него што то тренутне цифре показују.

У међувремену, Москву, Пекинг и друге чланице БРИКС-а очекује изградња највећих пројеката модерног доба: изградња нове евроазијске инфраструктуре од Москве до Владивостока, на југу Кине и у Индији.

Учешће западних земаља у овим мегапројектима чини се прилично неизвесно, примећује Хелмајер.

„По мом мишљењу, конфликт је већ решен“, рекао је он.

„Осовина Москва-Пекинг-БРИКС је победила. Западу је доста. Током 1990-их, ове земље су чиниле приближно 25 одсто светског економског аутпута. Сада чине 56 одсто светског економског аутпута и 85 одсто светске популације. Контролишу приближно 70 одсто светских девизних резерви. Оне на годишњем нивоу расту у просеку 4-5 одсто. Пошто Сједињене Државе нису биле спремне да своју моћ деле са светом, нити да изграде сектор за развој тржишта базиран на сопственом финансијском систему, изгубиле су битку“, истакао је он.

Данас ниједан проблем у свету не може бити решен без Москве или Пекинга, рекао је економиста.

Спутник

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!