Свет

ГЛОБАЛНИ ТРОВАЧИ РАДЕ ПУНОМ ПАРОМ! У изради чак 70 вакцина за корона вирус

У овом тренутку научници широм света раде на развоју чак 70 вакцина за које сматрају да могу да помогну у спречавању ширења вируса корона. Од тог броја минимум пет је већ у фази клиничког испитивања, а није неочекивано да се већ за три до шест месеци појаве први резултати њиховог дејства. Како процењује Бојан Тркуља, директор Удружења иновативних произвођача лекова ИНОВИА, то неће значити да ће вакцина бити спремна за ширу примену, јер је потребно да прође одређено време да се резултати њеног дејства добро анализирају. Да би могла да се примењује у широкој популацији, она мора да буде потпуно ефикасна и безбедна. Зато је реалније очекивати да ће се она на тржиштима у свету појавити током 2021. године. Интересантно је да су се иновативне компаније договориле да вакцине буду непрофитабилне, односно да ће коштати само онолико колико је стварна цена њихове производње. То значи да ће бити доступна свим земљама.

– Остаје питање која ће од оних које се испитују бити најефикаснија и најбезбеднија за употребу. А биће потребно и неко време да компаније припреме довољан број доза, као и да добију сва одобрења регулаторних тела. Земља ће морати да прави приоритете пре него што буде у прилици да вакцинише целу популацију. Оног момента када се вакцина појави без обзира на то у којој земљи и која је компанија то урадила, она ће бити на располагању свима. Ако се појави више вакцина, земље ће бирати коју ће да наруче – појашњава Тркуља за „Политику”.

Наш саговорник наглашава да у овом тренутку не постоји специфична терапија за вирус корона и да се тренутно испитују лекови који се користе код других болести, а по свом механизму дејства показало се да могу да помогну код одређеног броја пацијената који су заражени ковидом 19. Ту се пре свега мисли на лекове који су коришћени против еболе, хепатитиса Ц, као и мононуклеунска антитела која делују на такозвану цитокинску олују која настаје услед имуног одговора инфекције у организму, лекови који блокирају улазак вируса у ћелије…

– Много је лекова који су сада у домену клиничких испитивања за ковид 19, а који се примењују код других болести и који могу да буду помоћна терапија, све док се не појави лек који ће бити специфичан само за овај вирус. Клиничке студије су у току. Прављење новог лека траје дуго, често више од 10 година, али овде постоји нада да ће процес бити бржи. Постоји велика сарадња између регулаторних тела, фармацеутске индустрије, научних, стручних и академских кругова. Циљ је да се за најкраће могуће време добију најбољи могући резултати који ће потврдити да ли је нешто ефикасно и безбедно – додаје Тркуља.

ГЛОБАЛНИ ТРОВАЧИ РАДЕ ПУНОМ ПАРОМ! У изради чак 70 вакцина за корона вирус

(Фото EPA-EFE/Hotli Simanjuntak)

У тренутку када се појави вакцина, а епидемиолошка ситуација с ковидом 19 и даље буде напета, произвођач ће најпре опскрбити потребе становништва своје земље, сматра професор др Зоран Радовановић, епидемиолог. То значи да мала Србија неће бити међу приоритетима. Прве вакцине ће, по његовим предвиђањима, најпре направити Кина, САД или Француска.

– То значи да ће се прво вакцинисати грађани земље која производи вакцине, а вишак ће избацити на тржиште. Ако би се десило да епидемиолошка ситуација буде повољна и да је већ протутњао и други талас и да је колективни имунитет висок, а да се очекује да трећи талас епидемије неће бити погубан, онда интересовање за вакцину може да опадне. Онда ће ти произвођачи одмах да понуде дозе и осталим земљама. Ми сигурно нисмо на листи земаља које ће прве добити вакцину – указује Радовановић за „Политику”.

Он каже да бисмо морали да се стрпимо барем још неколико месеци док се не појаве вишкови вакцина у производњи.

– Политичари из Европе сада стално дају изјаве да ће се вакцина појавити крајем године. Али то нико не зна. Ако се много убрзава, ризикује се да ли ће вакцина бити безбедна и ефикасна. То је прилично опасно. Драгоцено искуство имамо са САРС-ом где је неколико компанија почело да ради на изради вакцине али су одустали када је болест искорењена захваљујући противепидемијским мерама. Тада су уочене неке негативне реакције на испитивањима на животињама. Зато треба бити опрезан. Реалније би било да вакцина стигне на пролеће или лето идуће године – каже др Радовановић.

Он додаје да ће нама бити најважније да буду вакцинисани старији од 65 година и „евентуално хронични болесници”. Његово мишљење је да ће се потреба за вакцинацијом смањити уколико се у међувремену појави ефикасан лек против ковида 19. А док се то не догоди грађанима, како каже, не преостаје ништа друго него да поштују превентивне мере – одржавање личне хигијене и социјалне дистанце.

Аутор: Данијела Давидов-Кесар, Политика.рс

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!