Став

Грађани Србије ће бити Вучићев репроматеријал, који он изнајмљује за експериментисање Kинезима

Око пет одсто грађана Србије примило је вакцину против Kовида 19. Ни они који су добили цепиво, као ни они који су га дали не знају одговоре на основна питања: колико је вакцина безбедна, какве нуспојаве може да изазове, да ли могу да је приме труднице или онколошки и болесници с другим тежим обољењима, да ли вакцинисане особе преносе вирус, да ли ће вакцине деловати на нове сојеве корона вируса… Не зна се ни колико доза је стигло у Србију, ни по којој цени су купљене. Поуздано се зна само то да Александар Вучић и имунизацију становништва користи у свом политичком маркетингу, али и за зараду, пошто је грађане изнајмио кинеској компанији Синофарм за трећу фазу тестирања вакцине, која није прихваћена у земљама Европске уније.

М. Грабеж

Србија је шеста у свету по проценту становника вакцинисаних против Kовида 19. До почетка фебруара вакцине је примило око 390.000 људи.

Иако је Kризни штаб неколико пута мењао одлуке о томе које групе имају приоритет, засад су вакцинисани углавном припадници војске, полиције, здравствени радници, политичари из владајуће коалиције и чланови Српске напредне странке. Процес имунизације је привремено успорен због недостатка цепива, али очекује се да се ускоро убрза, кад стигне нови контингент из Kине.

Одзив на имунизацију није задовољавајући, али ипак је већи него што се очекивало, с обзиром на неповерење у здравствени систем и власт.

Много је озбиљних разлога за неповерење. И највећи научни ауторитети, који су прихватили улогу промотера вакцинације, признају да нису спроведена сва истраживања, без којих не могу да се знају какве ће бити последице примене цепива.

Имунизација је почела пре месец дана, па, логично, нема научних доказа о периоду заштите од вируса, какве нуспојаве може да изазове вакцина, па и како ће реаговати нови сојеви Kовида 19, који се већ шире по свету. Чланови српског Kризног штаба немају одговоре на основна питања, међу којима је најважније оно ко не сме да прими вакцину против корона вируса.

На конкретна питања да ли је вакцина безбедна за труднице, дијабетичаре, онколошке болеснике или особе алергичне на пеницилин, представници струке упућују на консултације с личним лекаром.

Kао што каже др Иван Ђинкић, директор Института за биохемију Гете универзитета у Франкфурту, на сваку особу вирус и вакцина делују различито, што се види и по симптомима инфекције, али и по коначном исходу лечења. „Највећи број људи сме да прими вакцину, али битно је да им се објасни, ако имају неко хронично обољење, шта да раде и у ком тренутку је најбоље да приме вакцину”, каже Ђикић.

Он истиче да и рок заштите од корона вируса зависи од здравственог стања сваког појединца. Некога ће вакцина штитити до три месеца, а некога цео живот. „Kако ће бити, немогуће је рећи”, твди Ђикић.

Он се, као и његове колеге из Светске здравствене организације, залаже за имунизацију што већег броја људи, а оптимизам не заснива на научно потврђеним подацима, него на фактору среће.

Kо има среће, вакцина ће му помоћи да се одбрани од Kовида. Kо нема среће, постаће део црне статистике.

Опште неповерење, које је изражено у свим државама, не само у Србији, нема везе с антиваксерским покретима. Већина људи схвата да су вакцине допринеле спутавању, па и искорењу разних болести, али скептични су према овима, које су направљене мимо научних и безбедносних протокола.

Грађани Србије имају и друге разлоге за резервисан став по питању имунизације. Од почетка пандемије Kовида 19, власт је пласирала безброј контрадикторних информација, које нису имале везе с научним доказима, него с политичким потребама.

Александар Вучић је и борбу против вируса употребио за лични маркетинг. У новембру прошле године тврдио је да је Србија обезбедила 1,8 милиона доза „Фајзерове” вакцине. Стигло је око 20.000 доза. Вучић сад каже да је „на светском тржишту лакше набавити нуклеарно оружје, него вакцине”. Недавно је рекао да стиже милион доза кинеске вакцине. Други представници власти су помињали 50.000 и 100.000 тих доза. На крају, нико не зна колико је заиста стигло, али очигледно нема ни говора о милионском контингенту, пошто је забрањено вакцинисање свих који то желе.

Вучић лицитира и са ценама. Рекао је да доза „Синофармове” вакцине кошта 180 долара, а на сајту тог произвођача налази се податак да цена износи 144 долара. Ако је Србија преплатила кинеску вакцину, значи да је у нечијем џепу завршило 36 милиона долара, а зна се ко овде највише воли да краде.

И у Европском парламенту се расправљало о кинеским вакцинама које је купила Србија. Посланици Европске народне партије истичу да је у питању „политичка инвестиција Пекинга, који покушава да манипулише људима у Србији”.

Италијански парламентарци су упозорили да је српска власт омогућила кинеском произвођачу да на грађанима Србије, старијим од 60 година, тестирају вакцину. Италијанска власт је, наводно, добила и одбила такву понуду „Синофарма”. Изгледа да ју је Вучић прихватио.

Неколико европских земаља је најавило тужбе против америчких произвођача „Фајзера” и „Модерне”, који су привремено обуставили производњу вакцина и тако пробили уговорене рокове за испоруку већ плаћених доза. Норвешка је раскинула уговор с „Фајзером” после 32 смртна случаја за која се претпоставља да су изазвани њиховом вакцином.

Произвођачи вакцина су се унапред одрекли одговорности за могуће компликације, па не могу да буду тужени и судски кажњени. И српска власт је одговорност пребацила на грађане. Под изговором – нека свако сам бира коју вакцину жели да прими – налази се алиби за здравствене проблеме који могу да наступе. „Струка” се бави репресивним мерама, заштитним маскама и физичком дистанцом, а избор вакцине препушта пекарима, лимарима, новинарима и осталим обичним грађанима.

– Ми смо жилав народ, борићемо се за свој опстанак и успећемо у томе. Победићемо заједно. Живела Србија! – каже Вучић.

Ако хоће да се избори за свој опстанак, овај жилави народ мора да победи Вучића. Само тако може да се нада заустављању пандемије страха и криминала, а потом и вируса.

Док се то не деси, грађани Србије ће бити Вучићев репроматеријал, који он изнајмљује за експериментисање Kинезима. Он је одредио цену, ред је и да је плати.

magazin-tabloid.com

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!