Хелм

Грчка бира између нових резова и банкрота

Атина – Преговарачки тим ММФ-а се враћа у Грчку да поново расправи питање спољног дуга те земље. Сваки дан одлагања коначног договора са повериоцима о реформама којима треба да се постигне уштеда у буџету од 5,4 милијари евра Атину поново приближава опасности од банкрота. Или, можда, новом, већ четрвртом меморандуму, који је само продужење агоније.

ММФ игра кључну улогу и, иако је премијер Ципрас на томе својевремено инсистирао, не намерава да се повуче из програма решавања грчке дужничке кризе уз, сасвим сигурно, инсистирање на увођењу додатних мера штедње.

Повратак представника фонда у Атину, како је то на скупу у конференцији ММФ-а у Вашингтону изјавила његова челница Кристин Лагард, не значи никакве моменталне олакшице већ још један покушај да се дође до решења која ће грчки дуг учинити одрживим.

Директорка ММФ-а је већ прецизирала да „олакшавање грчке дужничке кризе никако не значи и кресање дуга” и да, зато, предстоји озбиљан рад на превазилажењу разлика, покушај да се цео процес примене реформи убрза.

У сусрету са министром финансија Еуклидом Цакалотосом, Лагардова је подвукла да је ММФ спреман да подржи стабилан економски програм са реалним мерама и буџетским пројектом који би и европским партнерима омогућио да размотре начине за ублажавање дужничког бремена.

Према писању „Вол стрит џорнала”, Атину, осим постојећих, очекују и нове мере штедње уколико до лета не достигне фискалне циљеве. Изузев смањења трошкова за 5,4 милијарди евра, уколико не постигне споразум са повериоцима и не стабилизује своју економску ситуацију, мораће да уштеди још 3 милијарде евра како би добила финансијску помоћ за суочавање са опасношћу од банкрота.

Очигледно је реч о новом програму, четвртом меморандуму на који се спремају повериоци. Они, како пише амерички лист, на тај начин отварају могућност да ММФ обезбеди нови програм помоћи и да европски партнери одблокирају обећана средства”. Лист констатује да у пракси без оваквог новог програма Грчкој већ у јулу, када дугови доспевају на наплату, прети банкрот.

„У овом тренутку постоји политичка воља свих учесника да се што пре дође до споразума између Атине и кредитора, да све буде спремно до кључног састанка министара финансија еврозоне 22. априла, на којем треба да се оцене реформе”, изјавио је комесар за финансије ЕУ Пјер Московици и изразио наду да ће до тада бити постигнут додатни напредак у превазилажењу спорних питања.

Шта ће све ово значити за премијера Алексиса Ципраса, који не може да буде апсолутно сигуран у резултате гласања у парламенту, где ће „на нож” дочекати свако спомињања новог меморандума, може се лако претпоставити. Ципрасова „офанзива”, напади на ММФ и многи непромишљени потези у последње време, према процени политички аналитичара, озбиљно могу да доведу у питање његову позицију…

Опозиција га отворено напада, анализе јавног мњења показују да по популарности премијер и његова странка Сириза знатно заостају за конзервативном Новом демократијом, да чак 47 процената анкетираних сматра да су нови избори једино решење за Грчку.

То је најмање повољан сценарио али, према писању грчких медија, Ципрас је, наводно, приликом сусрета са француским председником Оландом и председником Евроског парламента Мартином Шулцом, био врло јасан: „Или закључујемо преговоре на основу споразума из јула прошле године или ја одлазим!”.

Ципрас добро зна да његова тесна већина у парламенту не може да издржи гласање о законским пројектима и реформама на којима инсистирају повериоци, као и о онима које је он, како би удовољио онима у чијим је рукама грчки дуг, поставио пред нацију, на пример –повећање ПДВ-а.

„Уверен сам да ћемо у наредних недељу дана завршити преговоре са кредиторима, што не значи да ћемо пристати на даље смањење пензија”, изјавио је премијер Ципрас ТВ каналу ЕРТ и нагласио да је Грчка до сада платила 63 милијарди евра доспелог дуга и да је уверен да ће се наћи решење и за спорне 5,4 милијарде, што ће омогућити да се процес прве фазе реформи оконча и Грчка „окрене лист”, те да се ућуткају сви они који су веровали да ће успети да је изолују. Ципрас сматра да је највећи део пута пређен, чак 90 одсто, како је рекао, и да је сада „остала мала раздаљина коју ће влада успети да савлада”.

Аутор: Јасмина Павловић Стаменић, Политика

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!