Хроника

Хашко тужилаштво: Притвор Шешељу је потпуно по закону, одбити му захтев за одштету

Тужилаштво Хашког трибунала оценило је данас да је притвор лидера Српске радикалне странке Војислава Шешеља “законит”, захтевајући да, стога, суд одбије Шешељев недавни захтев за одштету због дугог боравка у притвору.

Шешељ, који је оптужен за злочине над Хрватима и Муслиманима у Хрватској, Војводини и БиХ, 1991-93, недавно је од Трибунала затражио одштету од 12 милиона евра, тврдећи да је у притвору задржан противправно и неосновано дуже од 11 година.

У притвору Трибунала Шешељ је од 24. фебруара 2003, када се добровољно предао одмах пошто је обелодањена оптужница против њега. Одговарајући на Шешељев захтев тужилац Матијас Маркусен подвукао је да је притвор “и даље законит” зато што је заснован на налогу суда и оптужници за озбиљна кршења међународног хуманитарног права.

Тужилаштво подсећа да су у Шешељев притвор урачунате и три казне за непоштовање суда у укупној дужини од 54 месеца. По тужиоцу Маркусену, Шешељ, који се брани сам, “никада није чак ни покушао да испуни услове за привремено ослобађање”. Када је недавно расправно веће, на своју иницијативу, покренуло процедуру за привремено ослобађање, Шешељ је “поново одбио да се повинује условима које је веће сматрало неопходним”.

“Шешељ, стога, остаје у притвору. Његов захтев за одштету због наводно противправног и неоснованог притвора због тога ваља одбити”, закључио је заступник оптужбе.

Статут и правилник Трибунала, иначе, не предвиђају обештећење оптужених из било ког разлога, а суд, као институција УН, ужива и имунитет. Шешељ у судском притвору у Схевенингену очекује пресуду, после суђења које је започело у новембру 2007. Изрицање пресуде било је заказано за 30. октобар прошле године, али је одложено пошто је суд, на захтев оптуженог, из расправног већа због пристрасности
изузело данског судију Фредерика Хархофа.

Уместо Хархофа, Трибунал је у веће именовао судија Мадаје Нијанга из Сенегала. Од краја прошле године, судија Нијанг, будући да није учествовао у процесу, чита цео записник са суђења, како би могао да, заједно с председавајућим Жаном-Клодом Антонетијем и чланицом већа Флавијом Латанци, донесе пресуду.

Када ће пресуда Шешељу бити изречена још није извесно, зато што је судија Нијанг затражио додатно време за упознавање са предметом.

 

Бета

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

�оментара

  1. Moguce je da Haski tribunal naplati od Srbije sve troskove oko smestaja i ishrane Vojislava Seselja za sve ove godine, a moguce je da Srbija vec i placa sve to pa ga zato i drze u pritvoru. Mozda je tamo kao u hotelu?

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!