Хроника

Христу метак у чело

Фреске оскрнављене редом, а Божјег сина “убио” стриц Стјепана Месића, усташки официр заробљен код Стаљинграда, па функционер КПЈ.

Рупа од метка усред чела Исуса Христа, оскрнављене фреске многих светаца, прекречени грбови са двоглавим орлом, исцртане петокраке по стубовима и зидовима краљевских одаја само су део комунистичке заоставштине када је дворовима Карађорђевића на београдском Дедињу газдовао Јосип Броз Тито.

О наслеђу југословенских комуниста у дворовима “Вести” су писале још 2001. када се принц Александар Други вратио у Србију, на шта подсећа Душан Бабац, члан Крунског већа.

– Престолонаследник је још пре 12 година приликом усељења јасно поручио да се ништа не сме уклањати што је затечено на његовој дедовини, у Старом и Белом двору, јер све је то део историје нашег народа – каже Бабац.

Исуса Пантократора, фреску у своду дворске богомоље, према историјским подацима устрелио је стриц Стјепана Месића и Титов официр Марко Месић на дочеку 1945. године у Белом двору. Он је претходно био Хитлеров СС официр и командант усташке јединице која је са Немцима ратовала на Источном фронту, у Русији.

У бици код Стаљинграда пао је у совјетско заробљеништво и да би сачувао живу главу пријавио се 1944. у тзв. југословенску добровољачку јединицу Црвене армије са којом се у јесен 1944. обрео у Београду. Тито га је примио у Комунистичку партију Југославије, а он је да би исказао оданост партији пуцао у фреску Исуса Христа Сведржитеља.

– Тај злочин Марка Месића треба да остане за наук свима. И неће бити саниран да би сви могли да виде шта се све радило на овим просторима – поручује академик Матија Бећковић, члан престолонаследникових саветодавних тела.

Поред ове опште познате успомене комунисти су одмах после Другог светског рата, додаје Бабац, оставили и друге трагове у дворовима на Дедињу и око њих.

– Изрешетали су или ископали очи многим свецима живописаним на зидовима дворске цркве посвећене Светом Андреју Првозваном. У иконостасу на једној Христовој икони, Исусу је резбаријом доцртан нож под грлом.

Такође, у салону за пушење, у сутерену Старог двора, на зидовима су исцртане звезде петокраке, невешто су прекречене дворске одаје где су на зидовима били осликани стари грбови са двоглавим орловима.

Приватно гробље

– О прошлим временима, у оквиру дворског комплекса, сведоче и гробови са споменицима извесном црвеноармејцу и Титовој секретарици Зденки у чијој су близини покопани угинули Брозов коњ и пас, али њима није подизао спомен-плочу – наводи Бабац.

Буктиње на све стране

У дворску заоставштину из Брозовог времена убрајају се и предмети од злата и сребра са којих је уклоњен краљевски грб и утискиван грб ФНРЈ, онај са пет буктиња, јер тада Муслимана још није било. Ту су и розентал сервиси за обедовање са истоветним грбом, као и столњаци и салвете од белог дамаста са утканим истим грбом, али њих је Броз наручивао. 

 

Р. Лончар – Вести

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!