Србија

Ибарска на купус мирише (фото галерија)

АКО купус није довољно мастан, онда није довољно добар. Мора, бре, моча да цури низ браду. И још нешто, купус не може да ваља ако нема различитих врста меса, а обавезно се једе уз проју и уз сир, може и љута папричица. Мора се пре тога попити и шљивовица, да отвори апетит.

Овако, углавном, гурмани, који су ове године посетили мрчајевачку „Купусијаду“, описују уживања у сластима купуса из земљаног лонца. Има их са свих страна Србије, али и из иностранства, који прелазе хиљаде километара само да би пробали српски специјалитет у варошици уз Западну Мораву. Домаћини веле да ће их ове године кроз Мрчајевце проћи око 50.000.

Цела Ибарска магистрала мирисала је претходних дана на кувани купус, на кувану овчетину, свињетину, говедину, јагњетину, сланину, сува ребра…

– Купус мора да се кисели природним путем, и то само у соли и води, без додавања есенције. Меки купус, односно сорта „браво“ је најбољи – испричао нам је мајстор у припремању свадбараског купуса Предраг Бојовић из Горње Горевнице, који је претходних година освојио две прве и две друге награде за спремање овог специјалитета. – У лонац од 100 килограма иде око пет килограма масти, па се ређа ред купуса, ред говеђе кртине, димљених ребара, образине, свеже свињетине. Ту још иду и зачини, али то, баш као и сваки кувар, морам да сакријем од јавности. Оно што могу да откријем је да у сваком лонцу правим запршку. Ове године за само под шатром код Аце Попа ће се појести око 60 лонаца купуса.

ПОРЦИЈА ОД 250 ДО 300 ДИНАРА

ЦЕНА порције купуса креће се од 250 до 300 динара, док за пиће треба издвојити од 150 до 300 динара. Такмичарски део у спремању најбољег куваног купуса биће готов у недељу, када ће се знати ко су добитници „Златног“, „Сребрног“ и „Бронзаног“ лонца, а пријављених такмичара има на десетине, и то у категорији домаћина, угоститеља и предузећа.

У Мрчајевцима се за три дана слисти око 70 тона киселог купуса. У једном од бројних угоститељских објеката, у кафани код чувеног чачанског угоститеља Срба купус се непрестано крчка у 13 земљаних лонаца, од чега су седам од по стотину и више килограма. За један већи лонац потребно је до шест сати ватре и жара око њега да би се добро скувао.

– Оцењујемо квалитет укуса, боју, мирис, али и изглед места где се кува и служи. У земљане лонце се ставља купус који се мора киселити најмање двадесетак дана.

Кувани купус мора да буде златно жуте боје, не сме да поцрни, а поред купуса у лонцу мора бити разних врста меса – објаснио нам је Бранко Вукајловић, један од чланова жирија који ће оценити најбољи купус на овогодишњој, 12. по реду „Купусијади“.

За оне који имају бољи апетит, након свадбарског купуса добро дођу прасетина и јагњетина. Под шатрама непрестано је грувала музика, народна, вашарска. На централној бини у Мрчајевцима смењивала су се културно-уметничка друштва, а за добру песму побринули су се Снежана Бабић Снеки, Гордана Лазаревић, Немања Кујунџић, Биљана Сечивановић…

 

В. Илић, Новости

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

�оментара

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!