Србија

Изградио пола Београда, одбио Ајфела, а Тито му све одузео и сахранио себе у његовом дворишту!

Често се потеже неоспорна прича о месту и разлогу Титовог почивања усред Београда. Већина зна, као и за скоро целокупну имовину комуниста да заправо није њихова, него да је неправедно отета. Ипак, мало ко зна ко је био Милош Савчић, чија је „Кућа цвећа“ тј. посед на коме је она изграђена.

Прича о човеку чијим наследницима законски припада парче земље на Дедињу, не само да ће вас изненадити него ће вас вероватно навести и на размишљање: „Која особа заиста заслужује музеј и маузолеј на 25. мају?“ Наиме, ради се о Милошу Савчићу који је пре Другог светског рата, по богатству, био на 11. месту у Европи, а у фирми овог великог привредника било је запослено 50.000 људи. После рата, породици Савчић све је одузето. Данас се његов унук, музичар Владимир Влада Лешић, труди да поврати дедину имовину подневши чак 119 пријава.

Милош Савчић је рођен у Свилајнцу давне 1865. године док је умро у Београду 1941. Основну школу и прва четири разреда гимназије завршио је у родном граду, а у Београду је 1885. завршио реалку и отишао из Србије. У Минхену је завршио Високу техничку школу 1889. године. У том немачком граду провео је још две године као чиновник државних железница, да би се потом вратио у Београд, у којем је направио чудо.

Изградио пола Београда, одбио Ајфела, а Тито му све одузео и сахранио себе у његовом дворишту!Као чувеног минхенског ђака, Гистав Ајфел звао га је да заједно граде торањ у Паризу. Он се, међутим, определио за повратак у Србију ! Затим, направио је прву парну стругару, градио железницу (пруга Ниш-Књажевац), па је тако започео и производњу вагона „14. октобар“. Две године био је директор Државних железница. Када је почео трговински сукоб, тј. Српско-аустроугарски царински рат, Савчић је направио велику кланицу – данас познатију под називом БИМ Славија.

Није Милош Савчић подизао на ноге само привреду Београда, него је основао и Беочинску фабрику цемента. Први светски рат овај привредик је провео у Женеви где је, заједно са Јованом Цвијићем основао Српски комитет и учествовао у оснивању Друштва народа – међународне организације чији су првенствени циљеви били разоружање и спречавање рата и која је претходила данашњим Уједињеним нацијама. Створио је чувени смедеревски Сартид 1912. године.

Савчић је отворио и прво осигуравајуће друштво у Србији, а његова породица била је међу највећим акционарима Аграрне, Врачарске и Извозне банке. Свој иметак објединили су стварањем холдинга Прометна банка. Тада су купили винограде у близини центра Београда и од њих направили престижну стамбену четврт – Дедиње. Милош Савчић купио је плац међу виноградима и сазидао две виле – једну за себе, а другу за кћерку Јелицу, удату за чувеног архитекту Александра Ацовића.

Савчићева вила оштећена је у бомбардовању, а у ову другу прво се уселио Александар Лер, човек који је командовао Луфтвафеом током бомбардовања Београда, а затим и Франц Нојхаузен, генерални опуномоћеник за привреду на Територији војноуправног команданта Србије.

Породице Савчић и Ацовић избачене су 17. априла 1941. из свих својих вила и станова и никада више нису ушли у њихов посед. Били су међу првих 100 талаца, углавном чланова породица угледних и богатих Срба који су се нашли на Старом сајмишту, пре него што је постао Јеврејски логор Земун.

Милош Савчић је преминуо прве ратне године. После рата, у вилу у Ужичкој 15 уселио се Тито, а на месту где је била енергана за топлу воду, која је срушена, како каже Лешић у интервјуу Новостима, по Јованкином налогу, касније је подигнута Кућа цвећа. Прича каже да је Тито бацио око на здање у Ужичкој још средином тридесетих година прошлог века, а неки су га тада чули да је рекао: „Е овде ћу живети“. У вилу се 1997. усељавају и тадашњи председник Југославије Слободан Милошевић и његова супруга Мирјана Марковић.

Само на Дедињу породици Савчић припада десетак вила, од чега пет у Ужичкој. На Старом граду им је одузето 14 зграда. Такође и три банке, део Палате „Албанија“, јер су били међу већим улагачима у Трговачки фонд, шест рудника у Источној Србији, Беочинску и Раљску цементару. Били су и власници прве велике кланице у Србији (касније БИМ „Славија„), Рибарске бање, Бродарско-транспортног предузећа (касније ЈРБ), Фабрике вагона (касније „14. октобар„), Фабрике лима у Земуну, прве стругаре у Београду итд. Када је Савчић основао Прометну банку, краљ Петар Први купио је првих 300 акција.

Вредност Савчићеве имовине 1946. године износила је ондашњих 970 милиона долара, док се сада процењује на данашњих 17 милијарди долара! Савчићева породица жели да им физички буду враћене виле и плацеви, укључујући и Ужичку 15, али без Титовог гроба. Уколико то није могуће, заузврат траже некретнине исте вредности.

ФБ страница Принцип

Преузето ХРОНОГРАФ

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

�оментара

      1. Izvinjavam se na zakasnelom odgoru. Nisam video da mi komunarski smrad pise, jebo te tvoj tito u usta raspala. Prenesi tu lesinu u tvoje dvoriste jebo ti pas mater onu zaostalu.

  1. Онога ископати, ако је уопште било ко ту сахрањен, простор окадити о државном трошку и власницима вратити отету имовину. Нема среће у грађењу будућности на отетом.

  2. Па овај је био правичнији од Мишковића, Бека, Хамовића, Костића и свих данашњих бандита заједно. Или неко верује у поштено стицање 17 милијарди долара у једном животу?

    1. У тексту је таксативно наведено шта је човек све основао. Значи не шта је под сумњивим околностима приватизовао већ основао и од нуле развијао.

  3. Бандо црвена ни после сто година не дате нам да се отарасимо… Некад комунисти, данас другог имена… Све го душманин нас Срба.. У пакао сви.. Код свог вође.. А Господину који је учинио толико за Србе и Србију.. Вјечнаја памјат.. И хвала…

  4. To su bili ljudi, a onda su dosle fukare u koznim mantilima sa nocnim kursevima koji su harali posle 1045., ubijali, otimali, saka bede, sljama i najgoreg otpada je vladala decenijama otimacinom, strahom i trebljenjem i unistavanjem Srbije, da bi je danas zamenila jos gora saka slinavog, metiljavog, impotentnog, iskompleksiranog otpada, degenerisani potomci tih fukara u crnim mantilima koji su se palcem potpisivali a bili strah i trepet.

  5. Inace, za one koji misle da su tada krali, pljackali i unistavali pa stekli, neka se malo raspitaju kako se nekada radilo, neka nesto saznaju pre nego sto pocnu da sikcu, polazeci od danasnje bagre, fekalija koje zovu “biznismeni”, odnosno obican olos kome se placa da rastura i pljacka, koji nikada nije ni sticao niti stekao nesto.
    Mnogima su otimali, trgovcima, vidjenim ljudima koji su podizali zgrade kao ostavstinu zemlji i narodu,
    i uradili mnogo za zemlju i narod, na silu ljudima koji su imali kuce uterivali stanare, koji su decenijama stanovali po tim kucama!
    Radili su svasta, a sada se ispod kamena javlja ona trula fekalija jalova, cija jalovusa ima i penziju kao psihicki invalid, a “radi” u upravnom odboru, da nama prica ko su i sta su Srbi, kakvi su Srbi.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!