Економија

Катанац за пољопривредне комбинате

СУДБИНА пољопривредних комбината у реструктурирању, чију имовину купују Арапи још није позната, али ће се она, по свему судећи, угасити. 

Томе у прилог иде и најава Министарства финансија да ће све земљиште које су у закупу користили ови комбинати бити понуђено војвођанским паорима. Када се земљиште у власништву прода, заједно са свом опремом и објектима, а остале оранице дају другима у најам, комбинатима неће преостати – ништа.

– Када новац од Арапа „легне“ на рачуне ових комбината, они ће прво морати да намире своје дугове, пошто се продаје само имовина „очишћена“ од свих обавеза – објашњавају правници.

– Судбина комбината биће одређена сваким појединачним уговором, а претпоставља се да ће се ићи на ликвидацију, после намирења свих поверилаца. Ако преостане новца, он ће ићи држави као власнику.

МОРА ЛИЦИТАЦИЈА Планирано је и да „Ал Дахра“, кроз новоосновану домаћу фирму закупи још 2.982 хектара ораница, за 250 евра по хектару годишње. Овај посао није наишао на одобравање стручњака и пољопривредника.

 – Издавање земљишта партнерима из Емирата је кршење важећег Закона о пољопривредном земљишту, који каже да се сва државна земља издаје у закуп путем лицитације – истиче Ђорђе Бугарин, секретар Удружења пољопривреде Привредне коморе Војводине. Војислав Малешев, председник Клуба 100 паора плус, истиче да је на недавној лицитацији у Врбасу, хекар достигао и 80.000 динара.

Иначе, више од половине новца продате имовине пољопривредних предузећа отићи ће на намирење њихових дугова, који су премашили 28 милиона евра. Наиме, 5.124 хектара у власништву комбината биће продато за 51 милион евра. Колико ће комбинати добити од продаје објеката и опреме на том земљишту, није познато.

Преузимање запослених још је једна нејасна ставка из предуговора Србије и Уједињених Арапских Емирата, с озбзиром на то да нови власник земљишта није у обавези да задржи свих 506 радника.

Званичници истичу да ниједан државни хектар неће бити продат. Шест комбината располаже земљиштем у свом власништву, док јавно доступни подаци говоре да „Агробачка“ из Бача има све државне хектаре! Ипак, када је пре пет година нуђена на продају, наведено је да у власништву има 11 хектара шуме и 691,7 хектара у друштвеној својини. Питање је одакле се створило још 100 хектара које се сада спрема за продају?

– Подаци о земљишту у државној својини наведени у проспекту за приватизацију, непотпуни су – речено је „Новостима“ у Агенцији за приватизацију. – Тих сто хектара је у међувремену укњижено као својина друштва. Најважније је да у земљишним књигама у овом тренутку стоји да „Агробачка“ има 791 хектар у својини.

Поједини су указивали и на законску забрану да се пољопривредно земљиште продаје странцима. Ово је избегнуто оснивањем нове мешовите српско-арапске компаније у Србији, која ће бити у већинском власништву „Ал Дахре“. Тако ће земља званично бити продата српској фирми.

 

Новости

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!