Азија

Кина: Америци откуцава сат

Пекинг — Америци откуцава сат и све је мање времена да се избегне банкротство, упозоравају кинески званичници.

Банкротство Сједињених Држава могло би озбиљно да угрози економске интересе Кине, изјавио је заменик кинеског министра финансија Џу Гуангјао.

“Важно је да Америка, као највећа светска економија и емитер најважније светске валуте, сачува кредибилитет својих државних обвезница. То је важно за привреду САД, као и целог света”, рекао је Џу новинарима у Пекингу, а пренела агенција Франс прес. 

Влада САД у делимичној је блокади већ седам дана због немогућности републиканаца и демократа да се договоре о државном буџету. 

Још озбиљнији проблем који прети јесте могућност да до 17. октобра не буде договорено повећање лимита задуживања, јер ће, у том случају, Вашингтон остати без средстава за измирење свакодневних рачуна. 

“Надамо се да ће САД, пре 17. октобра, предузети кораке да се реши спор око лимита задуживања, избегне банкротство и осигура безбедност кинеских инвестиција у САД, као и процес глобалног економског опоравка”, навео је Џу и додао да су САД и Кина као две највеће светске привреде нераздвојиве, а њихова билатерална трговина вредна је 500 милијарди долара годишње. 

Поред тога, САД увелико инвестирају у Кину, а Кина држи велике количине америчких владиних обвезница, што је чини важним кредитором Вашингтона, који бележи хроничан дефицит буџета. 

Џу наводи да су две стране у сталном контакту и да је Америка свесна забринутости Пекинга због буџетске блокаде. 

Председник Русије Владимир Путин изјавио је да он, као и остали лидери земаља Азијско-пацифичке економске сарадње (АПЕК) желе успех САД у превазилажењу кризе.

 

Танјуг

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

�оментара

  1. moj pokojni profesor marksizma je rekao nama deci na jeednom njegovom predavanju, deco svaka ekonomska kriza završava ratom i time se stvaraju uslovi za novi prosperitet, a američki biznismen japanskog porekla Robert Kiosaki je rekao da svaka ekonomska kriza preliva pare iz dzepova sirotinje u dzepove bogatih. ne verujem da je ovo sa američkim budzetom slučajno…

  2. moj pokojni profesor marksizma je rekao nama deci na jeednom njegovom predavanju, deco svaka ekonomska kriza završava ratom i time se stvaraju uslovi za novi prosperitet, a američki biznismen japanskog porekla Robert Kiosaki je rekao da svaka ekonomska kriza preliva pare iz dzepova sirotinje u dzepove bogatih. ne verujem da je ovo sa američkim budzetom slučajno…

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!