Свет

Кина упозорила Европу да не игра на антируску карту

Кина је објавила да ће премијер Државног савета Ли Кећијанг посетити Немачку и Италију и истовремено упозорила Европу на бесперспективност нових покушаја да посвађа Кину и Русију. Пекинг је спреман да искористи све отворене могућности за бизнис на тржишту Русије у контексту погоршања односа ЕУ са њом. Ово је изјавио амбасадор Кине у Немачкој Ши Мингде недељу дана пре састанка Ли Кећијанга са канцеларом Немачке Ангелом Меркел.

Изјаву је амбасадор дао 2. октобра. На дан када је МИП Кине објавило да ће од 9. до 15. октобра Ли Кећијанг посетити Немачку, Русију и Италију. То није случајна подударност. То је очгиледан превентивни потез. То је позив да престане да се подстиче Кина на подизање „кинеског зида“ према Русији. Желимо врло тесне економске везе са Русијом – подвукао је амбасадор. Желимо побољшање односа између Русије и ЕУ. Али када се појављује могућност продубљења сарадње са Русијом, зашто да је не искористимо? То је очигледно. Нисмо ми започели овај конфликт – иронично је истакао амбасадор. Такав манир разговора није својствен кинеским дипломатама.

И тако Кина је из Немачке упутила сигнал Европи – она ће заузети нише европљана на руском тржишту које се отварају због антируских санкција. То неће бити једноставно, сматра експерт за Немачку из Европског института Владислав Белов.

Без обзира на све тешкоће, за сада је расположење немачких компанија пословно. Оне су против санкција, активно критикују такву политику и бизнис потврђује своју спремност да буде пословни партнер Русије. При томе потврђује то у истој мери као и Кина. То се дешава на нивоу конкуретних фирми и компанија. Зато ће кинеске компаније морати да се потруде и већ у условима отворене и поштене конкуренције да покушају да заузму оне нише где делује немачки бизнис. Чини ми се да ће то бити прилично тешко.

Европа остаје партнер Русије, изјавио је председник РФ Владимир Путин на међународном инвестиционом форуму Русија зове. Он је одржан у Москви 2. октобра. Али Кина је главни приоритет. После наступа представника Кине на форуму, председник је истакао да приоритет она није постала зато што Европа прекида сарадњу са Русијом.

Уверен сам да када је представник Кине говорио о могућностима инвестиционих фондова, то је на све оставило утисак. На све. Чим почнеш да слушаш о цифрама, а оне су реалне, нису измишљене, то те наводи на размишљање како да се одгови на питање – Како искористити напредак Кине у економији других земаља? И Русија такође размишља о томе. Ради тога су и формирани ШОС и БРИКС. То је наш свесни избор који је направљен пре много година.

Наредних година Русија је расположена да развија пословне односе са партнерима из БРИКС-а, потврдио је Владимир Путин. То није коњуктури и тим пре не изнуђени одговор Западу на његове антируске санкције. То је стратегија коју је Русија израдила заједно са Кином, Индијом, Бразилом и ЈАР у интересима заједничког развоја.

 

Наталија Антаковска, Глас Русије

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!