Економија

Кинези топе српско злато

Кинеска компанија Зијин Мининг Гроуп изабрана је за стратешког партнера Рударско-топионичарског басена Бор и уложиће 1,46 милијарди долара у РТБ, обелоданио је министар рударства и енергетике Александар Антић.

Он је додао да ова кинеска компанија има обавезу инвестирања 350 милиона долара за докапитализацију, а да ће јој припасти 63 одсто власништва у РТБ Бор.

Кинеска компанија се обавезала, рекао је Антић, да сачува 5.000 радних места и инвестира 200 милиона долара за решавање историјских дугова, чије је покривање предвиђено УППР-ом (унапред припремљен план реорганизације).

Улагања и у Церово
Компанија Зијин један је од највећих кинеских произвођача злата, а друга по величини у производњи бакарне руде. Антић је навео да је инвестицијама Зијина предвиђено да 320 милиона долара буде уложено у рудник Церово и његово отварање.

Он је истакао да очекује да ће уговор бити потписан у другој половини септембра и да би од почетка наредне године кинески партнер могао да преузме РТБ Бор.

Раније је председник Србије Александар Вучић изјавио да ће избор стратешког партнера за РТБ Бор имати велики значај не само за Бор и Србију и да је реч о огромном инвестиционом новцу који ће значити препород целог Борског округа.

Бранко Павловић, економски аналитичар, у изјави за “Вести” каже да за разлику од смедеревске челич, коју је држава морала да прода, РТБ Бор није требало нудити ником, па ни Кинезима.

– Све приче државног врха о томе да долази велики новац су бесмислене, јер ће Кинези инвестирати за своје, а не српске потребе – каже Павловић.
Према његовим речима, долазак инвеститора и новац који собом доноси ће се можда одразити на виши бруто друштвени производ, али не и на стандард запослених у РТБ Бор.
Он такође напомиње да би требало видети по којој ће цени Кинези у Бору плаћати киловат струје, јер како досад искуство показује, велики инвеститори плаћају по најповољнијим ценама.

– Нажалост, јавност ће највероватније остати ускраћена за ту информацију – додаје Павловић.
Рударско-топионичарски басен Бор више од 100 година копа и топи руду бакра и производи племените метале – злато и сребро.

Амбициозан план
Кинеска компанија има амбициозан план што се тиче Топионице, која има капацитет производње 80.000 тона, а која тренутно производи око 43.000 тона.
План кинеског стратешког партнера је, како је навео Антић, да за три године ради пуним капацитетом од 80.000 тона, а после шест година пословања да производи између 120.000 и 150.000 тона.

Н. С. Прерадовић – Вести

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Један коментар

  1. Капацитет пећи за топљење концентрата бакра је 80.000 тона бакра годишње и пуштена је у рад 2015. године. Укупна производње бакра сада износи око 80.000 тона годишње, а из концентрата рудника у Бору и Мајданпеку се производи око 43.000 тона бакра, а остало је услужна производња бакра, подложна великим криминалним радњама. Потенцирање да се годишње производи 43.000 тона годишње, а не каже се права истина, разлог је познат само челнику РТБ Бор, Спасковском, а министар Aнтић и остали из владе изјављују оно чиме их сервисирао или информисао Спасковски, што је лаж. Разлог за приказивање мање производње бакра треба Влада да испита, а Спасковског да почаље у Генчићеву вилу да мало одмори, како би могао да прелети код кинеза.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!