Србија

Који су то бре медији “слободни” МУТАВИ СКОТЕ?

Председница Владе Ана Брнабић у интервјуу швајцарском листу “Ле темпс” оценила је да ће Србија бити спремна за ЕУ до 2020. године.

Брнабићева је одбацила критике везане за слободу медија, поручивши да су медији у Србији потпуно слободни.

Она је у интервјуу подсетила да Србија има акциони план према којем реформе треба да се заврше 2020, односно 2021.

– Тешко радимо да испунимо план и прилагодимо се европској легислативи. Реформе су засноване на три стуба – економији, администрацији и владавини права. Понекад је потребно променити оквир рефлексије – приметила је премијерка, оценивши као охрабрујућу изјаву председника Европске комисије Жана Клода Јункера, који Србију види као једну од најнапреднијих земаља у приступном процесу и предвиђа да ће се врата за нове чланице отворити 2025.

– То је позитивно за Србију, али и за Балкан укупно – сматра Брнабић, а на констатацију да је слобода медија веома важна тема за ЕУ и да постоје критике на стање медија у Србији, казала је да је реч о теми о којој су нашој земљи често упућена питања.

– Говорила сам о томе већ у Одбору за спољну политику Европског парламента и одбацујем те критике. Медији су потпуно слободни – нагласила је премијерка те додала да медији, наравно, имају проблеме, а то су финансије, али, како је приметила, то није проблем само у Србији.

Проблем, како је објаснила, настаје повлачењем подршке државе и смањењем продаје.

– Медији морају променити начин рада и финансирања, то јест наћи одрживе моделе. У Србији имамо више од 2.000 медија, што значи да постоји велика шароликост и сви слободно пишу шта желе. Сваког дана читам одређене критике на мој рад, на рачун владе, председника, често оптужбе које су засноване на личној основи – приметила је Брнабић и додаје да је увек отворена за дијалог са медијима који се не осећају слободнима.

Она је напоменула да су медији веома важни за демократизацију земље.

Владу Србије, како је рекла, не би дефинисала као владу деснице, већ као владу која је либералнија и отворенија него што су биле претходне, а то, додала је, доказује регионална сарадња.

– Албански премијер посетио је Србију након 68 година, а и именовање за премијера једне особе која је технократа, жена, која се отворено изјашњава као хомосексуалац, много говори о чињеници да ли је влада деснице или не – приметила је.

На питање зашто права ЛГБТ популације нису њени приоритети, Брнабић је објаснила да још има пуно тога што треба учинити да се грађанима понуди боља перспектива за живот и безбедност, а што јесте приоритетни задатак.

– Незапосленост је протеклих година преполовљена, али и даље је висока са 12 одсто. Плате су и даље међу најнижима у Европи. Имамо још много посла са циљем да Србима обезбедимо бољу перспективу и живот. Ако је привреди добро, ако гађани имају посао, пристојну плату и перспективу за напредовање, становништво ће бити мање заинтересовано да мрзи друге. На тај начин ћемо ићи ка толерантнијем и модернијем друштву – уверена је премијерка.

Као приоритете владе означила је образовање и дигитализацију, те појаснила:

– Ради се, на пример, о е-управљању, подршци стартаповима, а имамо веома динамичан екосистем, посебно у креативној индустрији, као што су видео игрице. Дигиталсербиа и Wорлд Миндс Белграде ће нам у томе помоћи – тврди Брнабић.

Вестионлине

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!