Култура

Конак кнеза Милоша добија сталну изложбу

У недељу отварање нове сталне поставке у Конаку кнеза Милоша на Топчидеру. Отисак Карађорђевог печата и његов топ, посмртна маска кнеза Милоша

ПОВОДОМ 198 година од почетка Другог српског устанка у недељу ће бити отворена нова стална поставка у обновљеном Конаку кнеза Милоша у Топчидеру. Отварање овог огранка Историјског музеја Србије догађа се на православни празник Цвети, када је устанике у борбу против Турака повео кнез Милош Обреновић.

Поставка се састоји од две сталне и једне повремене тематске изложбе. У бочним собама приземља, у оквиру сталне поставке смештена је изложба “Живот у Србији у 19. веку”. Она представља живот у грађанском и сеоском домаћинству – културу исхране и становања, негу тела, одевање, развој саобраћаја и појаву туризма… Истовремено указује на утицаје вековног живота у оквирима Османског царства, али и постепено прихватање европских достигнућа и трендова.

УСКОРО И ДОЛАМА ПО завршетку актуелне изложбе о две српске династије, Карађорђевићима и Обреновићима, у Историјском музеју Србије на Тргу Николе Пашића, сталну поставку Милошевог конака употпуниће долама кнеза Милоша, дворска застава и намештај. Ту ће се наћи и многи други уметнички и лични предмети владарске куће Обреновић, који су тренутно део поменуте поставке.
– Централни део приземља резервисан је за повремене тематске изложбе – каже, за “Новости”, Ненад Бељинац из Историјског музеја Србије. – За ову прилику приређена је изложба “Слике српске револуције”, посвећена Првом српском устанку, у историографији познатом као Српска револуција. Њоме је отпочео процес ослобођења од вишевековне османске владавине и стварања модерне српске државе.

У оквиру овог дела изложени су отисак печата вожда Карађорђа, његов топ изливен у београдској ливници давне 1811. године и позната платна “Збор на Орашцу” Вељка Станојевића, “Паљење ханова” Божидара Продановића, “Смрт Карађорђа” мађарског сликара Тана Мора.

– Приземље је послужило и за осврт на Топчидер, тадашњу периферију Београда, где је кнез Милош 1831. године подигао ово здање и његову нераскидиву повезаност са породицом Обреновић – објашњава Бељинац. – Топчидерски парк у ком је смештен Конак у другој половини 19. века био је омиљено београдско излетиште. О значају и лепоти овог у основи дворског парка, који је служио и јавној употреби најбоље сведоче речи познатог путописца Феликса Каница: “Тешка срца сам се одвојио од овог дивног места у Топчидеру, који за Београђане има исту привлачну снагу као рецимо Сен Клу за Парижане или Шенбрун за Бечлије”.
У просторијама на спрату приказан је период борбе против османске власти, стварање независне модерне српске државе, дипломатија која је томе допринела и развој културе, науке и просвете током владавине династије Обреновић.
– Овде се налази оријентална соба за разговор и одмор тзв. диванхана. У реконструисаној соби кнеза Милоша Обреновића изложена је његова посмртна маска. У осталим просторијама, кроз велики број ликовних дела, литографија, документарног материјала и личних предмета приказани су кнез Милош, његова супруга кнегиња Љубица и породица, наследници и живот на српском двору.

Ауторке концепције поставки у приземљу су кустоскиње мр Катарина Митровић и Драгана Спасојевић, а концепције на спрату музејски саветник Небојша Дамњановић и виши кустоси мр Катарина Митровић и Владимир Мереник. Дизајн поставки у Конаку осмислили су Борјана Шуваковић и Растко Шурдић.

СВЕЧАНОСТ

СТАЛНУ поставку у Конаку кнеза Милоша у недељу ће у 11.30 свечано отворити Александар Вучић, први потпредседник Владе и министар одбране. Званицама ће се том приликом обратити и министар културе и информисања Братислав Петковић.

 

Новости

 

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!