Србија

Косово: рат за ресурсе

20.12.2011. – Богате резерве олова, цинка, никла, боксита других вредних ресурса

Улога непризнате републике Косово на карти сировина много је значјанија него на политичкој. На територији покрајине налазе се богате резерве олова, цинка, никла, боксита, других вредних ресурса.
Косово: рат за ресурсе
Према подацима министарства за рударство Србије, резерве угља земље износе 20 милијарди тона, при томе 14 милијарди се налази на територији Косова. Ипак да претвори ове ресурсе у електричну енергију Београд, који нема скоро никакав утицај у покрајини, не може. Посебно ако се узме у обзир то да су косовске власти незаконито присвојиле себи низ српских објеката енергетског сектора „у вредности“ од милијарду и по евра. Између осталог „Независно Косово“ нема ни стручњака, ни технологија да извлачи профит из природних ресурса покрајине. Па и контрола Приштине над ресурсима је пре илузија. У јулу ове године Волстрит Журнал писао је да је представник финансијског магната Џорџа Сороша прошле године боравио на Косову 5 пута. При чему у друштву са албанским милијардером Сахитом Мујаом, са којим Сорош жели да вади лигнит, процењен на 300 милијарди долара.

Говори српски политиколог Милован Дрецун:

[audio:http://www.srbijadanas.net/wp-content/uploads/2011/12/Drecun.mp3|titles=Drecun]

У том смислу индикативна је судбина предузећа Трепча, које се налази на северу Косова. Његове резерве износе 500 хиљада тона олова, 45 хиљада тона цинка, осамсто тона сребра. Пре предаје Косова под међународну контролу Трепча је била најважније предузеће покрајине, овде је радило око 25 000 људи док 2000. године снаге НАТО-а нису избациле на хиљаде радника на улицу, под изговором да се рад комбината негативно одражава на екологију покрајине. Али недавно такозвани потпредседник косовске владе Беџет Пацоли смислио је лукав план. Како су саопштили српски медији, он је планирао да објави акције предузећа на Лондонској берзи, а ексклузивно право регистрације компаније Трепча при томе би добио члан британске краљевске породице Принц Мајкл Кентски. Пацолија је мало збунило што 66% акција Трепче припада државном Фонду за развој Србије. Даља судбина ового посла је непозната, али врло је индикативно што се косовске власти сматрају власницима индустрије у којој је деценијама улагала средства Југославија.

Између осталог, већ одавно у покрајини колају гласине о томе да је један од задатака НАТО базе Бондстил да шаље ретке метале у САД за потребе космичке индустрије. Да ли је то тако или не, тешко је рећи. Али како се каже, нема дима без ватре. Пацоли, Сорош, Муја, други познати богаташи и велике компаније тешко да би улагале новац у мало Косово ако то не би наговештавало суперпрофит.

 

Извор: Голос России    

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!