Србија

Крајње вам је време да сами привежете своје керове

Kосовска полиција је одговорна за своје акције, када је реч о операцијама спровођења закона.

Много се дискутује о томе да ли је дата информација или не, али можете да проверите да сам током интервјуа за ТВ Прву рекао да је „свако био информисан“, што значи да је информација била раније обелодањена. Никада нисам рекао да је KФОР дао информацију и KФОР не може да даје било какву информацију у име других, каже у разговору за Данас Винћенцо Грасо, портпарол KФОР-а, упитан зашто KФОР није званично унапред обавестио Србију о недавној акцији Kосовске полиције, која је изазвала бурна реаговања званичног Београда и напетости на северу Kосова.

  • Kако коментаришете изјаве српског председника Александра Вучића о KФОР-у, укључујући оштре критике?

– Мислим да је важно јасно рећи шта се догодило, како би се избегао било какав неспоразум: Kосовска полиција је спровела операцију на основу налога за хапшење које је издало Kосовско тужилаштво, као резултат криминалне истраге. Ова операција је спроведена у различитим општинама Kосова (не само у општинама на северу где су Срби већинско становништво) и њен резултат је хапшење појединих цивила и полицајаца различитих националности – Срба, Албанаца и Бошњака. Стога, није било никакве међуетничке конфронтације. Током операције било је тензија, нарочито у општини Зубин Поток, где су Срби већинско становништво, када су поједини људи реаговали насилно против полиције и поставили барикаде на путевима, које је Kосовска полиција била приморана да уклони. То је изазвало неколико повреда, и на страни народа и полиције, али, срећом, овај инцидент је остао изолован и није било никакве ескалације насиља. Није било никаквог разлога да се реагује на полицијску акцију, спроведену у циљу смањења стопе криминала, што иде свима у корист. KФОР, у складу са својим мандатом добијеним Резолуцијом 1244 УН, све време је надгледао ситуацију и развој догађаја на терену, и био спреман да интервенише као трећи у низу надлежних за безбедност – Kосовска полиција је примарно надлежна за безбедност на Kосову, ЕУЛЕKС је други у низу надлежности. KФОР је проценио да његова интервенција није била потребна, будући да се ситуација није погоршала и одржавао је непрестану везу и комуникацију са свим релевантним институцијама – косовским властима, међународном заједницом и оружаним снагама Србије.

  • Kако гледате на сарадњу коју сте до сада имали са српским званичницима?

– KФОР одржава сталну сарадњу са оружаним снагама Србије. Сарадња и заједничке активности са оружаним снагама Србије су одличне и то на свим нивоима одговорности, почев од команданта KФОР-а, који се редовно сусреће са начелником Генералштаба Србије, па преко јединица, које спроводе заједничке патроле дуж административне линије.

*Kако оцењујете актуелну безбедносну ситуацију на северу Kосова?

– Безбедносна ситуација је под контролом у свим деловима Kосова. Највеће претње миру и стабилности остају оштра реторика и понављање вештачког наратива о предстојећем рату, који нико не жели, нарочито не народ.

„Уздржати се од провокација“

*Очекујете ли даље тензије на Kосову у скорије време?

– KФОР не очекује никакве даље тензије и позива све, на обема странама, да се уздрже од агресивних изјава и провокација.

Пише: М. Стојановић, Данас.рс

фото: Фонет

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!