Србија

Крушевац сада град стечаја

Крушевац – До 2002. године у Крушевцу је радило 36.000 људи, а само у производњи око 20.000! Катастрофалне приватизације оставиле су на хиљаде Крушевљана на улици, а неке су процене да је у задње две деценије угашено око 10.000 радних места. Од 32 продата предузећа, купопродајни уговори раскинути су у чак 14 фирми! Цех дугогодишњем уништавању и пљачки привреде плаћа се и ових дана.

Након најновијих „сеча“ у предузећима у граду са више од 16.000 незапослених, према неким рачуницама, тек 23.000 Крушевљана има радну књижицу. У реалном сектору, наиме остаће тек нешто више од 2.000 радника! Само је у последње две године угашено толико радних места, а социјални програми већ су реализовани у предузећима у реструктурирању.

Прво је четири фирме у 2013. години (ХИ „Жупа“, Конфекција „Звезда“, Уљара, ДИП „Савремени дом“) напустило око 700 људи, а још око 1.000 отишло је лане из ИМК „14. октобар“ и Корпорације „Трајал“. Тренутно се ради на новом анкетирању запослених, јер су се на списку тзв. заштићених предузећа нашли само Фабрика мазива и „Трајал“. Засад је само Пекарско предузеће „Бранко Перишић“ оглашено на продају.

„То што ће једва 2.000 људи радити у реалном сектору најбоље је дефинисао један колега речима да Крушевац мора да промени име у „Стечајград““, износи за „Новости“ Дејан Мутавџић, председник Синдиката „Независност“ у Индустрији машина и компонената, где 786 преосталих радника тражи парче хлеба у предстечајном поступку.

У Већу самосталног синдиката месецима се прича како је циљ спасти 3.000 радних места у осам предузећа у реструктурирању, али се тај циљ ипак није остварио. Према незваничним информацијама, велико интересовање за отпремнине поново ће бити у ИМК.

„Код нас је радило 8.000 људи средином осамдесетих година, што је златно време ИМК „14. октобар““, сведочи за „Новости“ Србољуб Богдановић, бивши металоглодач са скоро 40 година стажа. „Од плате сам направио кућу без кредита, а имао дупло већу зараду од републичког просека. Када је 200-300 машина полазило за Африку, заузимале су колону од неколико километара све до Стопање! А сада, не могу ни у пензију, док не уплатим сам 70.000 динара за доприносе уместо фирме за 2011. годину“.

„Многа пословодства су затечена, уместо да су се на време припремила за поступак“, предочава за „Новости“ Драги Несторовић, градоначелник Крушевца. „Решење свих проблема је привлачење инвеститора, на томе сви радимо. Ресорна министарства траже најбоља решења, а локална самоуправа пружа логистику“.

С. Бабовић, Новости

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Један коментар

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!