Србија

У Србији се годишње обави више абортуса него што се роди беба

Удружење “Сачувајмо бебе” у суботу , 6. јуна, од 12 часова на Ташмајданском парку код споменика Десанке Максимовић организује догађај под називом “Дан беба”. Основни циљ ове манифестације је да укаже јавности на превелики број абортуса који се у Србији годишње обави и да се утиче на то да се едукацијом и подршком свим женама, а пре свега будућим мамама, тај број смањи, а родитељима кроз системска решења у економији и друштву пруже услови за нормално и здраво подизање и васпитање деце.

Позивамо Вас да у суботу 6. јуна будете са нама и својим присуством подржите догађај и пружите подршку кампањи коју ћемо спроводити у наредном периоду.

Црна статистика

У Србији се годишње обави више абортуса него што се роди беба.
Србија је шампион по броју абортуса. У просеку, свака Српкиња абортира три пута.
 

Због насилног прекида трудноћа, Србија је за десет година изгубила један град величине Београда.

– Годишње се на абортус одлучи и између 6.000 и 10.000 девојака од 16 до 19 година.

– Процене се крећу између 150.000 и 200.000.

– За исто време роди се само 70.000 деце.

Званични подаци не одсликавају у потпуности стварно стање, будући да се поред регистрованих здравствених установа, један број абортуса обавља и у за то нерегистрованим здравственим објектима, без извештавања.

О контрацепцији знамо забрињавајуће мало. То се нарочито односи на младе. Истраживања показују да је такво незнање раширено и код студената медицине.

Девојчица од 12 година најмлађа је пацијенткиња која је у ГАК „Народни фронт“ недавно дошла да уради абортус. На тај корак сваке године се у Србији одлучи око 16.000 трудних малолетница. Расте и број оних које рађају већ са 16 и са мање година.

468013_beba01foto-zoran-ilic_orig

Недавна студија о сексуалном понашању девојака из Србије показала је да је четвртина њих (28,5 одсто) постала сексуално активна са 16 и мање година.

Приближно половина родитеља уопште не разговара са својом децом о темама које су битне за развој здраве сексуалности.

Мање од 10 посто адолесцената користи контрацепцију.

Трудноћу годишње прекине између три и шест хиљада девојака.

Истраживање показује да последњих година имамо чак трудноће међу јако младим девојкама узраста 11 и 12 година, што је поражавајући податак ако знамо да у земљама које се озбиљно баве тим проблемом у Европи се сматра неприхватљивим рађањем пре 17 године живота зато што у том периоду трудница још увек није зрела. Како статистике показују, у просеку, једна од 20 девојака узраста од 15 до 19 година већ је имала прекид трудноће.

Законодавни оквир

Закони у Србији

Дозвољени прекид трудноће уређен је Законом о поступку прекида трудноће у здравственим установама (1995/05), Закон као хируршка интервенција која се врши на захтев трудне жене; разликује се слободан прекид трудноће (до 10. недеље трудноће) и прекид трудноће по одобрењу (после 10. недеље)

Абортус се обавља на захтев труднице, без навођења разлога, у било које доба ако је до навршене 10. недеље, а по протеку тог рока искључиво уз одобрење лекара, конзилијума лекара или етичког одбора, и то из таксативно наведених разлога (медицински, еугенски или морално-правни разлози) 

Кривични законик Србије (2005/12) забрањеним сматра прекид трудноће код кога се противно важећим прописима бременитој жени са њеним пристанком или без њега изврши побачај, започне или помаже у вршењу побачаја (члан 120) 

Системска решења у другим земљама

Закони о абортусу веома су различити у земљама Европске уније, почев од Ирске и Малте у којој је намерни прекид трудноће законом забрањен, па све до Холандије, Велике Британије и Шведске које имају најтолерантније законске прописе у вези са абортусом.

Ирска и Малта имају најригорозније законе о забрани абортуса – намерни прекид трудноће забрањен је чак и у случају силовања, а дозвољен је једино у случају када је угрожен живот жене. У Шпанији је, примера ради, абортус званично забрањен и он се дозвољава само у одређеним ситуацијама, али се без проблема обавља у приватним клиникама. У Пољској, Шпанији, Португалу и на Кипру абортус може једино да се примени у случају силовања и озбиљних здравствених разлога – ако је у опасности живот мајке или плода.

У већини земаља Европске уније абортус се може обавити до 12 недеље трудноће, осим у Шведској, у којој је намерни прекид трудноће могуће обавити до 18 недеље трудноће. Абортус је законски дозвољен до 12 недеље трудноће у Немачкој, Аустрији, Белгији, Бугарској, Данској, Естонији, Француској, Грчкој, Мађарској, Летонији, Литванији, Чешкој, Румунији, Словачкој, Словенији и Шведској.

Шведска има најлибералнији закон о абортусу – прекид трудноће безусловно је дозвољен до 12 недеље, ако је трудноћа одмакла до 18 недеље неопходан је разговор са специјалистима, а абортус је могуће обавити и у 22 недељи трудноће уз посебну сагласност стручњака. Малолетницама није потребна писмена сагласност родитеља, а абортус плаћа социјално осигурање.

У Немачкој је абортус легализован 1995. године и то до 12 недеље трудноће, али је потребна сагласност стручњака из специјализованих саветовалишта. У пракси је веома тешко добити ту потврду. У Белгији је ситуација либералнија, а већина абортуса се без проблема обавља у специјалним клиникама.

У Француској је прекид трудноће званично дозвољен 1975. године, а закон дозвољава абортус до навршене десете, односно до дванаесте недеље трудноће, ако конзилијум гинеколога донесе такву одлуку. У Холандији је прекид трудноће дозвољен и до 22 недеље трудноће у неким случајевима, због чега многе жене одлазе у Холандију, када у земљи у којој живе истекне законски рок за прекид трудноће.

У Великој Британији дозвољен је прекид трудноће чак и до 24 недеље, уколико је угрожено здравље мајке или фетуса. У том случају је потребна сагласност два лекара.

Када се ради о решењима за остављање беба које су рођене али мајка не може да преузме бригу о њима, она постоје у многим земљама: Аустрија и Чешка имају развијене системе такозване „Кутије“ за анонимно остављање беба које одмах бивају збрињаване. 

О удружењу „Сачувајмо бебе“

Удружење “Сачувајмо бебе” је основано ради остваривања следећих циљева: едукација грађана и грађанки у области репродуктивног здравља, планирања породице и смањења стопе абортуса у Србији, организовање активности, јавних трибина, дебата, округлих столова у циљу смањења стопе абортуса у Србији, филантропија и прикупљање појединачних и корпоративних донација у ову сврху, лобирање, јавно залагање и заговарање да се створе системска решења, која би омогућила женама неопходне услове порођаја и одгоја деце.

Удружење “Сачувајмо бебе” од априла 2015. године спроводи кампању „Сачувајмо бебе“, чији је примарни циљ смањење стопе абортуса у Србији.

 

Извор: Сачувајмобебе.рс

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!