Политика

Квислинзи признали да је “платформа” Ахтисаријев план

Платформа би требало да кореспондира са деловима плана Мартија Ахтисарија, каже Бранко Ружић

Шта је садржано у дугоочекиваној платформи за Косово и Метохију на којој је радио државни врх Србије за јавност је још тајна, али ће зато, после страних амбасадора, са овим документом данас бити упознати и лидери опозиционих странака. Наиме, председник Србије Томислав Николић имаће одвојене разговоре у згради Председништва са председником Демократске странке Драганом Ђиласом, затим са председником Демократске странке Србије Војиславом Коштуницом, председником Либерално-демократске партије Чедомиром Јовановићем и са председником Савеза војвођанских Мађара Иштваном Пастором.

Прекјуче је Николић о нацрту платформе разговарао са амбасадорима земаља ЕУ, а у понедељак са амбасадорима Русије, Кине и Велике Британије. Према најави директора владине Канцеларије за Косово и Метохију Александра Вулина председник Николић ће се сутра састати и са представницима косметских Срба јужно и северно од Ибра. Он је изразио очекивање да ће се у разговорима са опозицијом показати национално јединство, да ће сви моћи да занемаре своје идеолошке разлике, тренутне политичке интересе и рећи да нема ништа прече и значајније.

„Хајде да једном у историји будемо сви на једној страни. Хајде да Срби покушају да буду јединствени, а платформа је заиста документ око кога можемо да будемо јединствени и око кога мислим да можемо имати само техничке, али никако фундаменталне разлике”, казао је Вулин, преноси Танјуг.

Према речима шефа посланичке групе Социјалистичке партије Србије у Скупштини Србије Бранка Ружића важно је да садржај платформе о Косову буде одраз стварног стања на терену, те да се у даљим преговорима омогући да се дође до одрживог, правичног и праведног решења прихватљивог и Србима на Косову и косовским Албанцима. Платформа би, како је рекао, требало да кореспондира с неким елементима плана Мартија Ахтисарија, и то тако да се он унапреди у правцу којим би се задовољили интереси Срба на Косову, али и државе Србије. Ружић је, како преноси Танјуг, истакао да о решењу косовског питања морамо говорити реалним језиком, да кажемо јасно које су разлике и да те специфичности уважимо. То, по његовим речима, подразумева да уважимо чињеницу како живе и који је статус Срба који живе у енклавама јужно од Ибра, јер њих има више него Срба на северу. И ту, како је објаснио, није реч само о функционалној екстериторијалности српских манастира, односно о културној баштини. Све то, наводи Ружић, делом су теме које садржи план Мартија Ахтисарија, због чега оцењује да би платформа требало да кореспондира с деловима тог плана. На питање да ли то на било који начин нарушава Устав Србије, Ружић каже: „Ми поштујемо Устав, али морамо уважити и реално стање на терену”.

У Приштини, међутим, не гледају благонаклоно на најаву садржаја платформе. Портпарол председнице Косова Атифете Јахјаге Арбер Влахиу оценио је да је „платформа институција Србије за решење питања Косова нелегална и нелегитимна” јер се односи на „територију независне државе”. Према његовим речима то би могло да буде препрека дијалогу Београда и Приштине. Илир Деда, директор

Косовског института за политичка истраживања и развој, сматра да најављени захтев Србије према којем би се за север Косова тражила најшира територијална аутономија, решење слично Републици Српској у Босни и Херцеговини, може за последицу имати угрожавање стабилности целог западног Балкана.

 
Ј. Ц.
Политика

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!