ЕвроАзија

ЛАВРОВ: Наступа „моменат истине” у односима Европске уније и Русије

Стиче се утисак да долази до повећане нервозе у дијалогу о будућности нашег континента и да је то у доброј мери повезано с тиме што се практична политика пре или касније морала сударити са нерешеним базичним питањима која се тичу дугорочних циљева развоја односа између двају водећих играча на европском простору – Русије и Европске уније

Шеф руске дипломатије је светским лидерима и експертима окупљеним у Минхену предочио: „Гомилање елемената нестабилности и хаоса у економији и политици изазива пепријатне паралелеса развојем догађаја почетком 20. Века и у међуратном периоду. Само, не више у европским него у глобалним оквирима.

ОДНОСИ између Русије и Европске уније примичу се свом својеврсном „моменту истине” – изјавио је министар иностраних послова РФ Сергеј Лавров.

У другом делу свог наступа на Минхенском безбедносном форуму, шеф руске дипломатије је нагласио:

„Стиче се утисак да долази до повећане нервозе у дијалогу о будућности нашег континента и да је то у доброј мери повезано с тиме што се практична политика пре или касније морала сударити са нерешеним базичним питањима која се тичу дугорочних циљева развоја односа између двају водећих играча на европском простору – Русије и Европске уније. Очито је да стање неопредељености на том плану не може да траје вечито”.

„Моменат истине” се приближио – упозорио је Лавров – и указао да то додатно актуелизује договоре постигнуте 28. јануара у Бриселу на самиту ЕУ-Русија.

Према његовим речима, у сфери безбедности и даље постоји „мањак стратешког сагледавања ставри и поверења”.

„У тој сфери никакво да превладамо фобије минуле епохе и тежње да се на ствари гледа кроз призму свој-туђи. У неким земљама је дошло – иако је војна конфронтација на европском континенту постала незамислива – до обнављања разговора о „опасности са Истока”. То, у најмању руку, изазива недоумице, поготово што то није све јер се наставља повежавање војне инфраструктуре НАТО на источним границама алијансе и изводе се војне вежбе у складу са чланом 5. Ваашингтонског споразума” – предочио је министар иностраних послова Русије.

Лавров је посебно истакао: да је европски сегмент америчке глобалне ПРО – тест спремности за успостављање Евроатлантског система једанке безбедности за све.

„Нема убедљивих одговора – упозорио је Лавров – због чега ће тај систем ПРО, за који се тврдило да ће бити заштита од ракетно-атомског удара са стране Ирана, бити потребан и кад буде регулисано све поводом иранског атомског програма. Од нас не напросто тражи да верујемо на реч да ЕвроПРО није претња Русији, упркос томе што аргументоване процене руских, европских и америчких експерата говоре сасвим супротно. Циљ – стварање општеевропског простора безбедности – нико није укинуо, али процеси често иду у супротну страну”.

Шеф руске дипломатије је светским лидерима и експертима окупљеним у Минхену предочио: „Гомилање елемената нестабилности и хаоса у економији и политици изазива пепријатне паралелеса развојем догађаја почетком 20. века и у међуратном периоду. Само, не више у европским него у глобалним оквирима. Зато се не сме заборављати куда воде покушаји да се осигура своја безбедност на рачун безбедности других, поготово кад је повезана егоистичним интересима и логиком националне ексклузивности”.

Лавров је свој минхенски говор закључио речима америчког председника Френклина Рузвелта да „структуру глобалног мира не могу направити један човек и једна партија, нити једна нација”.

 

Факти

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!