Европа

Мађари, изгледа, спремају терен за излазак из ЕУ

Велика Британија већ месецима тражи од Европске уније бројне уступке како би остала у тој заједници, претећи да ће на референдуму о британском чланству у ЕУ заговарати излазак из ње. Мађарска подржава већину реформи које тражи британски премијер Дејвид Камерон у преговорима с Европском унијом, изјавио је у четвртак у Будимпешти мађарски премијер Виктор Орбан.

Орбан је, после разговора са британским премијером Камероном, рекао да Мађарска у потпуности подржава три од четири Камеронова предлога реформи, пренео је Ројтерс. Међутим, како је рекао, питање социјалних бенефиција је „теже“, а Мађарска не може да прихвати никакву дискриминацију.

Камерон је рекао да његов предлог да се ограниче бенефиције за мигранте из ЕУ током прве четири године боравка у Британији „остаје на столу“, али је отворен за алтернативе.

– Треба да тражимо решења пре него компромисе, али сам уверен да можемо да постигнемо договор – поручио је Камерон.

Британски премијер је изјавио да разговори о реформи ЕУ иду добро и изразио уверење да ће питања попут миграције и конкурентности бити решена на начин који задовољава Британију.

Орбан је навео да је оптимиста и да ће земље централне Европе постићи договор са Великом Британијом поводом њеног плана о ограничавању социјалне помоћи мигрантима у Европи, али да Мађари не треба да буду дискиминисани.

Земље Вишеградске групе формираће заједнички став о реформи бенефиција, рекао је Орбан.

Британија би требало да се изјасни о останку у Унији на референдуму до краја 2017. године, а Камерон покушава да са Унијом преговара о питањима која највише сметају Британцима.

Једно од најспорнијих питања су бенефиције радницима који долазе из других земаља ЕУ. Камерон жели да Унија смањи бирократију и пренесе више овлашћења са Брисела на земље чланице.

Он такође тражи гаранције да ће Британија бити заштићена од веће политичке интеграције и економских одлука чланица еврозоне, што засада није спорно.

Кључна спорна тачка је то што Камерон жели да укине бенефиције за мигранте из других чланица ЕУ током прве четири године боравка у Британији. То, по мишљењу чланица Уније, нарушава принцип недискриминације и слободе кретања између земаља ЕУ.

Вести

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!