Економија

Мајстори из Немањине

Реформе треба почети од темеља, а не стално кречити фасаду. Консолидација је успешна само ако се њоме мења метаболизам и смањи апетит државе. У супротном, чим прекине инстант дијету, још брже ће вратити изгубљене килограме

Презентујући резултате првих 100 дана другог мандата Владе, званичници еуфорично наводе стабилизацију учешћа јавног дуга у БДП-у, раст индустријске производње и извоза и смањени дефицит државног буџета. Но, темељнија анализа тих несумњиво добрих вести, остварених уз мониторинг ММФ-а, баца јасније светло на одрживост и квалитет остварених резултата.

Прво, консолидација буџета остварена је значајним делом бољом наплатом пореза и ударом на сиву економију, што је за похвалу. Нажалост, велики дужници из приватног и јавног сектора и даље поносно дефилују Србијом, што прети новим потапањем јавних финансија.

Друго, консолидација је великим делом остварена линеарним смањењем плата у јавном сектору и природним одласком у пензију, без озбиљног реструктурирања и повећања ефикасности.

Треће, селективно и противзаконито смањење пензија неким категоријама средње класе може бити и контрапродуктивно. Опадаће интерес за уплату у пензиони фонд, а може се појавити и нови јавни дуг, ако пензионери добију спор са државом пред Уставним судом. Конфузно правно стање и даље траје, Фонд ПИО даје пензионерима решења на један износ, а држава, користећи посебан Закон о исплати пензија, уплаћује мање. Сва маштовитост званичника, успаваност правосуђа и „захвалност“ премијера за „допринос“ стабилизацији не отклањају сумњу у правну нерегуларност ових одлука. Изостало је уређивање пензионог система, наставља се неселективно пензионисање, опстаје институција поврата више уплаћених доприноса привилегованим групама. Даље креативно тумачење Закона води елиминисању распона међу пензијама и национализацији пензионих уплата. Влада би могла коначно да изради социјалне карте, да се утврди ко је заиста сиромашан и да њима помогне.

Четврто, Влада се поноси растом БДП-а, а заборавља да је он плаћен високим и неселективним субвенцијама. Јавним новцем се подстичу инвестиције у дорадне послове, са ангажовањем превасходно мануелног рада уз минималне плате, а многи инвеститори су ослобођени уплате доприноса.

Пето, Влада заборавља да је код страних инвестиција најважнији спилловер, ефекат преливања – колико се знања улива и колики део извозног производа се заиста производи у земљи. Пример Кине говори о мудром коришћењу страних инвестиција за освајања знања, тако да сада Америка стрепи од индустријског азијског дива. Много хваљене инвестиције у текстилну и ауто-индустрију махом се своде на запошљавање кројачица и сечење каблова, без развоја домаћег знања и целине производње на домаћим сировинама.

Шесто, поред обима и брзине раста кључна је структура БДП-а и извоза. Богате и сиромашне нације се разликују по томе колико у њиховим производима има знања. Није исто ако вам се БДП и извоз састоје од кукуруза у клипу и трупаца или од производње и извоза алатних машина, робота, софтвера. Од индустријске револуције до данас моћ је у знању, а не у мануелном раду. Знање је једини национални ресурс који се трошењем увећава.

Седмо, наша Влада заборавља да су стопе раста БДП-а варљиве и да је кључ у величини основе на коју се примењује. Ако је БДП у некој земљи 100, а у другој милион нечега, онда стопа од један одсто првој доноси пораст од једне, а другој од 10.000 тих јединица. Самим тим разлике се повећавају када сиромашне и богате земље расту по истој стопи.

Влада је опседнута инвестицијама у економију, а потпуно запоставља отклањање суштинских узрока који креирају системски дефицит, суноврат и сиромаштво друштва.

Време је да Влада приступи свом основном послу, изградњи институција, реформи државе и јавних служби. Треба почети од темеља, а не непрекидно „кречити фасаду“. Консолидација је успешна само ако се њоме мења метаболизам и смањују апетити државе, а без свеобухватних реформи, чим прекине инстант дијету, држава ће још брже вратити изгубљене килограме.
Основни производ Владе је мала, просвећена, јефтина и функционална држава. Није њен посао да пристрасно суди и додаје лопту из корнера неким играчима. Још мање да носи маказе и ашовчиће, отвара градилишта и креира раст. Време је необновљив ресурс, а ми га немилице трошимо. Сугеришем им да престану да решавају Зенонов парадокс Ахила и корњаче, да ли се и како може стићи онај ко у старту има предност. То нека оставе филозофима.

Миодраг Зец, НИН

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!