Европа

Маршалов фонд: Француска ће због могућности да буде мета терористичких напада исламиста редефинисати унутрашњу и спољну безбедоносну политику

Француска ће најверовантније због могућности да буде мета терористичких напада исламиста редефинисати унутрашњу и спољну безбедонсну политику, оценили су јуче експерти Немачког Маршаловог фонда у Сједињеним Америчким Државама.

Напади у Тулузу од пре три године, убиства у Јеврејском музеју у Бриселу од пре десет месеци и прошлонедељни догађаји у редакцији француског сатиричног магазина “Шарли ебдо” и јеврејској продавници у Паризу појачаће страх да би Француска поново могла да буде мета терористичких напада исламиста наредних година, због чега ће та земља највероватније редефинисати њену унутрашњу и спољну безбедносну политику са последицама по трансатланску заједницу, наводе експерти.

У тексту “Француски марш за јединство или даља фрагментација?” сарадници Париске канцеларије Александра де Хоп Шефер и Мартин Консе истичу да је национална политичка дебата концентрисана на питања интензивирања религиозних и тензија између заједница у француском друштву, социјалне интеграције муслиманског становништва и повећања политичког екстремизма.

На централно место тих тема у француској политици указују и растући утицај идеја десничарског Националног фронта о имиграцији, безбедносна питања и изазов радикалног ислама, као и последњи изборни резултати, наводе аутори.

То је постао европски изазов – тероризам на домаћем тлу наставиће да користе други десни, националистички и антиимигрантски покрети у Европи, од Партије независности Велике Британије (УКИП) до шведских демократа и немачког покрета Патриотских Европљана против исламизације Запада (ПЕГИДА).

Личности нападача на “Шарли ебдо” осветљавају неке изазове специфичне за Француску, али и неке које су важне и за европску и трансатлантску борбу против тероризма.

Прво, њихове биографије указују на потребу да се побољша разумевање нових форми тероризма после 11. септембра – које су флуидније, вођене на интернету и изазване бесом против западног друштва, као и процеса радикализације која води младе преступнике у џихадизам, често током служења затворске казне.

Друго, полиција и обавештајне службе треба с правом да очекују јачање њихових ресурса како би решавали повећан број претњи, али никада немају – нити ће имати, капацитете за праћење свих радикала.

Оне могу да буду само један део политике превенције, истичу аутори, додајући да откриће америчке обавештајне службе да је један од нападача Саид Куаши обучаван у Јемену, наглашава потребу унапређења европске и трансатлантске обавештајне сарадње, како би се појачала способност препознавања потенцијалних претњи и координације антитерористичких стратегија.

Аутори Фонда истичу да после митинга широм Француске, реакција Париза на домаћем нивоу треба да буде двострука.

Очекује се, с једне стране, снажан законски одговор како би се показала способност државе да се ефикасно бори против тих претњи, а с друге стране, биће важно одржавање националног јединства како би се избегла било каква даља фрагментација француског друштва.

Окупљање читаве нације против исламског тероризма треба да буде балансирано узимањем у обзир специфичних забринутости, а приоритет треба да буде ограничавања ризика исламофобичних инцидената.

Такође, како се истиче, у борбу против тероризма треба укључити личности из муслиманског света, а биће неопходно и охрабрити и јеврејску заједницу. За ту сврху потребно би било, између осталог, хитно постављање координатора за безбедност јеврејских институција, оцењују аутори текста.

На спољнополитичком плану, ови напади могу само да појачају посвећеност Париза преузимању водеће улоге у решавању конфликата на Блиском истоку и северу Африке, као и залагање за трансатлански одговор против уточишта исламистичких терориста у Сирији, Ираку и афричким земљама Сахела.

Француска влада ће, такође, тражити бољу европску координацију контроле граница, праћења активности европских грађана у зонама конфликта на Блиском истоку, и бољу сарадњу са интернет компанијама ради надзора и евентуалног уклањања материјала који може да охрабрује тероризам.

Шок од напада у Паризу брзо ће заменити политички и стратешки резултат, наводи се у тексту сарадника Немачког Маршаловог фонда и додаје да ће ови догађаји утицати на само француско друштво, али да је нејасно да ли ће подстицати даље тензије или обезбедити могућност за обнављање националне политичке кохезије и сарадње са француским трансатланским савезницима у борби против тероризма.

Танјуг

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!