Србија

“Маршалов план” за пољопривреду: У влади слезали раменима

Пољопривредници из јужног Баната, после неуспешног састанка са министром трговине Расимом Љајићем, одлучили су да наставе протест. Они ће до понедељка 2. септембра наставити тракторима на свака два сата, уз сат времена паузе, да блокирају нови пут Панчево-Београд и пут Панчево-Јабука.

“Блокада пута Панчево-Београд и Панчево Јабука биће настављена на свака два сата, уз сат времена паузе, све до девет вечерас, када ће се трактори склонити поред саобраћајница, да би била настављена у недељу ујутру у шест сати по истом принципу све до понедељка ујутро”, казао је Негован.

Он није могао да прецизира даље потезе пољопривредника, наводећи да ће о томе накнадно одлучивати Организациони одбор, али је истакао да ратари и даље желе сусрет са премијером Србије Ивицом Дачићем и првим потпредседником Влада Александром Вучићем.

Поновио је да је за произвођаче сунцокрета неприхватљива цена од 24 динара за килограм, колико су им понудили прерађивачи, подестивши да је прошлогодишња цена била 55 динара.

Љајић рекао исто што и Вучић

“Влада је испунили 95 досто обавезе према ратарима, исплаћене су готово све субвенције, али ми не можемо никога да натерамо да им подгине цену, то није посао државе”, казао је Лајић за РТС.

Он је навео да су прошлогодишње цене биле више због суше и да су овогодишње цене резултат тржишта. “Ко сад може да утиче на било кога, ако хоћемо да поштујемо правила тржишне утакмице, то није посао државе”, нагласио је ресорни министар.

Шта пољопривредници траже?

1.Пољопривредници из јужног Баната, незадовољне откупним ценама пољопривредних производа, почели су протесте у среду ујутро. Пољопривредници траже да први потпредседник Владе Србије Александар Вучић сузбије картелско понашање у индустрији уља и договарању откупне цене сунцокрета.

2.Траже и да откупна цена сунцокрета буде 45 динара за килограм, додатни откуп пшенице и кукуруза и сунцокрета за потребе Робних резерви.

Представници уљара су упозорили да блокаде пољопривредника незадовољних откупним ценама сунцокрета угрожавају пословање уљара и доводе у питање откуп овогодишњег рода.

Ратари: И држава крива
Члан Управног одбора Асоцијације пољопривредника “Банатски паори” Мирослав Грубанов истакао је у изјави агенцији Бета да је до дестабилизације тржишта дошло прошле године, када је држава забранила извоз уљарица.

Он је казао да је сагласан да “држава не треба да се меша у тржиште”, али је истакао да она ипак “мора да обезбеди тржишне услове, што у српском аграру тренутно није случај”.

Грубанов је навео да килограм сојине сачме, која је нус производ у производњи уља, тренутно кошта 21 динар, док фабрике уља пољопривредницима нуде 24 динара за килограм сунцокрета.

“То значи да им уље остане за џабе, а причају да немају зараду и да су у тешком положају”, казао је Грубанов.

 

Бета

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Један коментар

  1. država kaže da neće i ne može da se meša , a kad ne rodi a neko drugi, osim naših "biznismena" ponudi bolju cenu onda ta ista država može da zabrani izvoz,( kao prošle godine kad su hrvati ponudili bolju cenu za repu od biznis koleta, a država to nije dozvolila, kako to ako nema pravo da se meša i još se pozivaju na to, koje lažovčine )

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!