Србија

Мештани села Лукавац у околини Ваљева на протесту затражили хитну обуставу истаживања литијума, као и одузимање дозволе компанији „Евро литијум Балкан“

Мештани села у долини Колубаре су на протесту у Лукавцу код Ваљева затражили обуставу истраживања литијума и бора, хитну реакцију надлежне инспекције и одузимање дозволе компанији Евро литијум Балкан (Euro Lithium Balkan) за даља истраживања због кршења закона Србије.

Око стотинак окупљених затражило је „безусловни престанак истраживања литијума и бора, хитну реакцију рударско-геолошке и пољопривредне инспекције ради спречавања даљих незаконитих активности Евро литиијума Балкан како би се зауставило и спречило даље тровање наших плодних ораница и река водом из бушотина те компаније и хитно одузимање одобрења за геолошка истраживања Евро литијум Балкан због кршења закона о рударство и геолошким истраживањима“.

„Имамо још један захтев компанији Евро литијум Балкан доо Ваљево Дивци – Марш с Колубаре“, поручили су окупљени.

На протесту због истраживања литијума и бора и планова о изградњи рудника у долини Колубаре, на који је позвала група „Марш с Колубаре“, мештани су упозорени на еколошке последице активности компаније Евро литијум Балкан и позвани су да не продају своја имања.

Адвокат Сретен Ђорђевић је рекао да је до сада урађено 35 бушотина. „Ако дозволите, за неколико година имаћете 600 бушотина од којих ће стотину процурити. За сада имамо сигурно две које су процуриле, које су поплавиле околно земљиште“, рекао је он и обећао помоћ мештанима који су већ закључили уговоре.

Ђорђевић је такође рекао да су покренути и поступци против Евро литијума због кршења закона државе Србије.

„Ако се дозволи да се у Лозници, на Јадру и у Ваљеву отворе рудници и уз њих хемијски комбинати за прераду руде литијума и бора, то ће бити прво место на кугли земљаској изван Кине у којем се литијум прерађује“, поручио је Ђорђевић.

Он је рекао и да су планови да се изгради површински коп од 16 квадратних километара, да се поред рудника поставити хемијско-технолошки комбинат за прераду и да ће се дневно између 1.000 и 1.500 тона најотровнијих киселина користити за прераду руде.

„Малопре су нам ускратили струју. Њима је лако да вам одузму и земљу и воду и ваздух, све“, рекао је Ђорђевић пошто је накратко искључена струја уочи почетка протеста.

Бета

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!