Безбедност

МИГ-21 вечити авион

03.11.2012. –

Судећи према фотографијама објављеним на интернету, Кина је произвела прве ловце J-7BGI за Бангладеш, а према уговору склопљеном 2010. године. Кинески ловци J-7BGI су најновија модификација совјетског авиона МИГ-21, који је постао један од симбола епохе хладног рата.

Испуњење бангладешке поруџбине значи да ловац, чија је серијска производња почела у СССР још 1959. године, ни после 53 године нема намеру да изађе из употребе. Оваквим веком серијске производње не може да се похвали ни један борбени авион у свету. Највероватније да рекорд никада неће ни бити оборен.

СССР је почео испоруку документације за ловца МиГ-21-Ф-13 Кини непосредно пред захлађење совјетско-кинеских односа почетком шездесетих година прошлог века. До тренутка потпуног прекида сарадње 1962. године, Кинези су добили неколико модела ловца, непотпуну техничку документацију и неколико комплета за монтажу авиона у фабрици авиона у Шенјану.

Производња авиона у таквом политичком контексту захтевала је велике напоре. Зато су се раније верзије Ј-7 битно разликовале од совјетског оригинала, заостајући за њим по читавом низу карактеристика. Кинески Ј- 7 је први пут полетео 1966. године, а после је рад на авиону био успорен због „културне револуције“.

Стабилна производња ловца Ј-7 у Кини успостављена је тек осамдесетих година. Тада је Кина могла да приступи западним технологијама, што је резултирало побољшањима квалитета и почетком његове продаје у иностранству. Страни делови, уграђивани на извозним Ј-7, касније су улазили у кинеску производњу и примењивани на ловце Кинеског војног ваздухопловства.

У Кинеском војном ваздухопловству у другој половини 2000-тих ловци Ј-7 су постепено замењивани савременијим авионима четврте генерације Ј-10 у Ј-11. За извоз уз руску помоћ био је разрађен модернији ловац FC-1.Међутим, кинески МиГ-21 у разним својим верзијама отаје најкоришћенији тип борбеног авиона ВВС НОАК. Према подацима Military Balance, у Кинеском војном ваздухопловству и морској авијацији има их око 600. Истовремено ловац се и даље извози. Током последњих неколико година склопљени су уговори са Нигеријом, Танзанијом и Бангладешом.

Има се утисак да је Ј-7 рационалан избор за авијацију сиромашних земаља у развоју. Бангладеш, укључујући попуст добија Ј-7 за 5,85 милиона долара по примерку. То је два до три пута јефтиније него западни млазни школско-борбени авион и много јефтиније од модерног западног или руског ловца.

Разрада ловца, који се са свим изменама, ипак налази у непрекидној серијској производњи више од 50 година, представља велики успех совјетске авио индустрије. А пошто се авион и даље извози, и на бази њега кинеска индустрија гради нове моделе (школски авион JL-9), можемо предпоставити да историја МиГ-21 још увек није завршена.

Василиј Кашин, експерт Центра за анализу стратегија и технологија, интернет редакција

 

Извор: Глас Русије

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!