Хелм

Напето на грчко-албанској граници после убиства Грка!

Случај Константиноса Кацифаса, којег је прошле недеље на југу Албаније убила албанска полиција, подигао је тензије на релацији Атина-Тирана које упозоравају да би његова сахрана могла да представља озбиљан тест за односе две земље.

Око 2.000 грчких десничара најавило је да ће присуствовати сахрани Константиноса Кацифаса, чија је смрт драматично погоршала ионако не претерано блиставе односе између Грчке и Албаније и покренула питање односа Тиране према мањинским заједницама, преноси РТС.

“Нови хладни рат налик оном с почетка деведесетих година прошлог века”, пише Катимерини, наводећи серију оптужби на рачун албанског начина изградње односа са мањинским заједницама, укључујучи све снажнију националистичку реторику, нетранспарентниу истрагу о смрти Кацифаса и на крају увредљиве транспаренте који су се током викенда појавили на фудбалским стадионима.

Грчки десничари, од којих највише зазиру и Атина и Тирана, тврде да је Кацифас “хладнокрвно убијен”, иако је албанска полиција у више наврата навела да је Грк убијен пошто је пуцао на полицијско возило и затим побегао у оближњу шуму.

Верзију албанске полиције пратио је снимак на којем се види како Кацифас пуца из “калашњикова”, као и фотографија оружја.

Породица страдалог Грка, пак, тврди да је Кацифас убијен пошто је подигао руке и одбацио оружје.

Тај догађај подигао је тензије између Атине и Скопља на највиши ниво у последње две деценије, а наредни велики тест представљаће сахрана Константиноса Кацифаса средином седмице.

Његово тело се још увек налази у рукама албанских истражних органа, али је адвокат породице Ефтимос Навиридис рекао грчкој Антени1 да ће бити предати породици најкасније сутра.

Кацифас је убијен са два метка, али детаљи који су до сада процурели из истраге тешко могу да понуде коначну верзију догађаја који су кулминирали смрћу Грка.

Грчки “Катимерини” тврди да су навијачи Партизанија из Тиране, током викенда, на стадиону развили транспарент на којем је писало “Мртав Грк, једно к… мање”, што је изазвало нови талас реакција из Атине, па је посланик у грчком парламенту Вангелис Дулес односе Тиране према етничким Грцима описао као “чисту мржњу”.

Албанска фудбалска федерација је одмах осудила тај транспарент, наводећи да “расистичким порукама нема места на фудбалским теренима” и најавила озбиљне казне особама одговорним за транспарент.

Појаву тог транспарента осудио је и председник албаније Иљир Мета.

Грчки министар спољних послова задужен за европска питања Јоргос Катругалос изјавио је у суботу да би албанске власти неодложно требало да врате тело Константиноса Кацифаса.

Породица Кацифаса је већ затражила да тело 35-годишњег Грка буде враћено да би могли да га сахране.

“Јасно смо од старта ставили до знања који су наши приоритети – до краја расветлити случај, заштити права наше грчке браће (која живе у Албанији), не правити компромисе око прве две тачке и заштити наше билатералне односе”, рекао је Катругалос у интервјуу за лист “Та Неа”.

Катругалос је позитивним оценио потез албанске стране да прихвати захтев владе у Атини да грчки полицајци буду укључени у истрагу.

“Требало би да будемо веома опрезни на обе стране границе…екстремизам на једној страни храни екстремизам и нетолеранцију на другој”, истакао је Катругалос, пренео је “Катимерини”.

Грчки лист је раније писао да је убиство Кацифаса (35), који је у недељу, под још неразјашњеним околностима, убијен у Албанији у пуцњави са албанским специјалцима, бацило сенку на односе Тиране и Атине.

Инцидент се одиграо у селу Буларат, недалеко од границе с Грчком, а званична Атина је албанском амбасадору у Атини уручила протест.

Грчки медији оптужују албанску полицију за “хладнокрвно убиство”.

Тирана, међутим, одбацује оптужбе, наводећи да је Кацифас без разлога пуцао на полицајце.

Инцидент се догодио док је албанско село Буларат, у коме већином живе Грци, обележавало годишњицу уласка Грчке у Други светски рат, 28. октобар 1940. године.

Албански медији су објавили да је Кацифас пуцао из “калашњикова” на албанске полицајце који су скидали заставу, док представници организација Грка у Албанији сматрају да је “полиција могла да га ухапси”.

Албански медији су писали и да је Кацифас био члан десничарске странке “Златна зора”.

Кацифас је рођен и одрастао у Буларту, селу на шест километара удаљеном од границе са Грчком, а од недавно је живео у Атини.

У саопштењу албанске полиције је наведено да је Кацифас прво пуцао у ваздух, а потом и на полицијска возила која су му се приближавала. У саопштењу се додаје да се Кацифас сакрио на оближњој планини и да је наставио да пуца на полицајце.

Албанска полиција је саопштила да је убијен у размени ватре. Наводи се и да је Кацифас имао и албанско и грчко држављанство.

У првом реаговању, грчко Министарство спољних послова је истакло да је “неприхватљиво да је операција резултирала губитком људског живота”.

“Чекамо од албанских власти пуно објашњење услова под којима је грчки грађанин изгубио живот и одмах ћемо преузети неопходне кораке”, навело је грчко министарство.

Потом се саопштењем огласило и албанско Министарство спољних послова наводећи да “жали због неоправдане политизације” овог слуцаја.

У саопштењу се каже да је албанска полиција “детаљно објаснила” да је у питању био “потпуно изолован случај”, као и “флагрантан чин” агресије према албанској полицији.

Албанско министарство је навело и да “уверава своје суседе да је Албанија безбедна и мирна земља за све њене грађане, укључујући и Грке”.

Танјуг

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!