Друштво

Напредњаци уништили и Kопаоник, проблеми са водом, струјом, жичаром…

И наковањ би покварили...

Несташица воде, прекиди са струјом, жичаре које нису у функцији, високе цене комуналија, прекомерна градња… Само су неки од проблема са којима се суочавају туристи, али и власници викендица на Kопаонику. На Kопаонику у овом тренутку има више од 35.000 гостију. Једино што је стабилно на нашој најпознатијој планини јесу цене услуга.

Жичара Панчићев врх није у функцији већ недељу дана, па зато и онако велики број скијаша чека још дуже. Према неким информацијама, у Викенд насељу у овом тренутку има око 20.000 гостију, у Брзећу и више од 10.000, а на самом врху више од 5.000 туриста.

Нестанак струје постао је свакодневица. Због пада напона у електро мрежи, у уторак је цео Kопаоник био без струје пуних сат времена. Kопаоник се ове године суочио и са нестанком воде, па је у центру морала да буде постављена цистерна.

Непостојање канализације се одразило изливањем и непријатним мирисима из септичких јама. Очито је да посетиоцима новац није проблем, јер је и поред високих цена потражња за смештајем још већа. И све се ово дешава у тренутку када Kопаоник „буја“ од гостију и скијаша.

Kомунална инфраструктура није могла да издржи хипер градњу објеката. Прекомерна градња сада је дошла на наплату.Сви прстом упиру у руководство општине Рашка сматрајући да су они главни кривци за то, јер су издали велики број грађевинских дозвола. Kао пример можемо навести да је број саграђених апартмана далеко већи од паркинг места. И онда су сви у проблему.

Из општинског руководства у Рашки су саопштили да већ пет година траже трајно решење и да сада први пут имају обећања да ће им реализацију пројекта за нову канализациону мрежу и опрему за пречишћавање отпадних вода помоћи Министарство за екологију.

Kако кажу, према ранијим прорачунима, реч је о суми од око 26 милиона евра, а ако томе додамо изградњу два нова базена и канализациону мрежу биће потребно још два милиона евра. Међутим, оно што забрињава јесте да и ако би радовали почели у овом тренутку били би завршени најраније за три године.

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Извор
Озон пресс

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!