Хелм

Не би било први пут да Грци забију нож у леђа Србима али ће им овај засигурно бити задњи!

Грчка не признаје независност Kосова и нема индиција да ће се то променити, сматра председник Грађанске странке Грка Србије Василиос Провелегиос.
Он је уверен да би пала влада у Атини која би признала независност тзв. Kосова.

Притисци на Атину да призна косовску независност трају годинама, али им је Грчка успешно одолевала и нема разлога да тако не остане, истиче он

“Од признања нема ништа”, изричит је Провелегиос поводом навода о све јачим притисцима великих сила на Грчку да признају независност тзв. Kосова.

Апелује на доносиоце одлука у Грчкој да активније делују у лобирању за српско питање о KиМ.

“Ако би се, услед политичких померања на светском нивоу, евентуално десило да Грчка призна Kосово, то би био подстрек и за остале четири чланице ЕУ да признају косовску независност”, каже Провелегиос.

Он је уверен да би пала влада у Атини која би признала независност Kосова, а да би грчки народ реаговао као 1999. године када је НАТО бомбардовао СР Југославију.

“Ако је грчки народ био поносан и храбар да за време бомбардовања искаже своје симпатије, љубав и пријатељство према Србији и да се цела Атина окупи на концерту Микиса Теодоракиса у знак подршке, не видим да би сада поступио другачије”, каже Провелегиос

Одлука Атине да призна тзв. Kосово негативно би утицала на традиционалне пријатељске односе Србије и Грчке, каже Провелегиос, али изражава сумњу да ће се то догодити.

Додаје да Атина и Приштина развијају билатералне односе у економији усмерене ка отварању економских путева у циљу слободније трговине и протока роба и људи наводећи да слично ради и Србија.

Развој билатералних односа Атине и Приштине треба схватити озбиљно и Србија зато треба да повећа дипломатске активности на свим нивоима у Грчкој у којој, како каже, живи 30.000 Срба.

“За похвалу је то што је Грчка успела да одолева притисцима великих сила и не призна Kосово, али треба много више радити на промоцији ставова Србије у Грчкој, наше пријатељство треба да негујемо и подигнемо на још виши ниво и онемогући да се било којим логистичким активностима лобира за независност Kосова”, истиче Провелегиос.

На питање зашто се Грчка спомиње као „нови улог“ у решавању косовског питања, с обзиром да још четири чланице ЕУ нису признале Kосово, Провелегиос каже да је разлог у томе што су Србија и Грчка две православне земље чији су народи јако блиски.

“Грчка је пријатељска земља и увек је уз Србију, као што је и Србија у прошлости била уз Грчку. Те односе треба неговати како би Грчка остала велики савезник и пријатељ Србије”, наводи Провелегиос.

Признања неће бити – Атина подиже сарадњу са Приштином до политичког нивоа

Атина ће подићи сарадњу са Приштином до политичког нивоа, али неће признати косовску независност, оцењује дописник грчког јавног сервиса у Београду Никос Пелпас, позивајући се на дипломатске изворе у Атини.

Атина ће подићи сарадњу са Приштином до политичког нивоа, али неће признати косовску независност, оцењује дописник грчког јавног сервиса у Београду Никос Пелпас, позивајући се на дипломатске изворе у Атини.

На питање како би грчка јавност реаговала на евентуално признање тзв. Kосова, Пелпас сматра да неће бити потребе за реакцијом.

Спутник

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Један коментар

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!