Србија

Неће имати ни ко да нас лечи?!

Нови велики исељенички талас могао би већ за годину дана да крене из Србије и са Балкана ка срцу ЕУ, јер је Немачка законски широм отворила врата квалификованим кадровима из других држава, чак и оним из земаља ван Уније. Истовремено, Национална служба за запошљавање (НСЗ) и пројекат немачке организације за сарадњу ГИЗ ” Трипле Њин “расписали су конкурс за медицинске сестре и техничаре општег или педијатријског смера, а конкурс се односи на оне који желе да нађу посао у Немачкој.

– Ми гарантујемо сигуран пут у Немачку с обзиром на то да сви немачки послодавци такође морају да испуне услове за учешће на пројекту и уговором који потписују обавезују се на испуњење свих обавеза. То се пре свега односи на закључивање радног односа у Немачкој под истим условима као и за особе које већ тамо раде. Дакле, медицинско особље које одлази преко нашег пројекат никако не може да буде јефтина радна снага – објашњавају у ” Трипле Њину”.

Kраћа папирологија

Србији која се ионако већ убрзано празни, прети одлив од 100.000 до 200.000 стручне радне снаге, што значи да би могла већ 2020. да неповратно загази у озбиљну несташицу стручњака какву већ бележи кад је реч о лекарима, али и о професионалним возачима. Kа Немачкој и другим западним земљама највише иду млади и стручни кадрови, указује за “Вести” Ранка Савић, председница Асоцијације слободних и независних синдиката. Она истиче да је нови немачки закон одличан за оне који би да напусте земљу, али ужасан за Србију.

– Тај закон олакшава боравак и асимилацију радне снаге, али је катастрофа за државу. Према нашим подацима, Србија је остала без готово 100.000 људи који нису одлазили само ка Западу, већ и у друге крајеве света, па тако имамо пет наших синдикалаца који раде на Гренланду – прича Ранка Савић.

Она је појаснила да усвојени немачки закон иде у прилог страној радној снази, јер се њиме смањује потребна папирологија и укида правило да послодавац може да запосли странца само ако докаже да није могао да нађе немачког држављанина. Напомиње и да ће одбијени азиланти, који из неког разлога нису протерани, захваљујући новој регулативи моћи да регулишу статус и запосле се у тој водећој држави ЕУ.

– Све ће се свести на то да Србија школује и шаље стручне кадрове са дипломама у иностранство, док ће сама постати земља стараца, необразованих и нестручних који су остали, јер немају где да оду – навела је она.

Зато сматра да звони аларм да се држава позабави исељавањем.

– Остаћемо без високообразоване, али и стручне и остале радне снаге, а питање је хоћемо ли моћи да увеземо раднике. Јер, ко ће да дође на афричке плате у Србију – запитала се Ранка Савић.

Појачано усељавање неговатеља са Западног Балкана већ је најавио немачки министар здравства Јенс Шпан. Медицински радници и возачи Ц категорије су, како се показало, били најтраженији профили. Не постоји прецизна статистика о броју оних који иду у Немачку, јер то углавном раде мимо званичних канала, али је јасно колико Србија може да буде десеткована већ из најаве да тој држави треба 1,2 милиона радника!

Да ће 2020. године свакако кренути још један додатни талас грађана Србије у потрази за послом, уверен је Зоран Михајловић, секретар Већа Савеза самосталних синдиката Србије. Он сматра да ће то бити велики удар за Србију и читав регион, јер ће отићи квалитетна радна снага.

– Због одласка стручних људи, које је Србија скупо школовала, остаћемо без најпотребнијих кадрова. То ће за последицу имати велики дефицит у неким професијама, на пример медицинској, јер неће имати ко да нас лечи. Одлив кадрова би нацију могао да доведе у готово безизлазан положај, јер ми не можемо да увеземо квалитет због малих плата – појашњава Михајловић за “Вести”.

На лошем гласу

За Србију је, како каже, лоше што је позната и као јефтина радна снага, као и по томе што код нас улажу они којима не треба квалификована радна снага.

– Највише је компанија које отварају хале за провлачење каблова и овде их је две трећине од укупног броја инвеститора. То није развојна економија, па Србија технолошки тапка у месту. При томе је радник коме за тај посао нису потребне квалификације, мало плаћен и јефтинији чак и од робота! Бојазан је да би и наши радници могли да остану без посла попут румунских, ако им плате буду порасле, јер инвеститор затвара халу и иде у јефтинија подручја – објашњава Михајловић.

За две године би, према речима успешног српског привредника Милана Kнежевића, Србија могла да остане без 200.000 квалификованих радника.

То није, како каже, само одлив радне снаге, већ крволиптање.

– Стање се код нас и на Балкану може претворити у хаос, јер ће у наредних пет година Европи недостајати пет милиона радника. Од српских привредника се може чути да је већ велики је мањак квалификоване радне снаге, јер гледају где ће отићи да не би у својој земљи радили за понижавајућу плату од 200 евра – рекао је Kнежевић уза “Вести”.

Црна будућност

Зоран Михајловић каже да би јачи тренд исељавања људи у потрази за послом и бољим животом могао да претвори за две године у земљу неквалификоване радне снаге.

– Проблем је што највише одлазе млади и образовани, па се бојим да будућност Србије није светла. Све ће се свести на процес у једном смеру, практично на извоз младости која би евентуално у домовину могла да се врати тек кад оде у пензију и више није Србији од користи – каже Михајловић.

Пљачка националне супстанце
Милан Kнежевић истиче да ће одлазак младих и школованих нанети Србији енормне губитке.

– То је, тако рећи, пљачка националне супстанце, јер смо уложили као грађани много да се нови нараштаји школују и на то су отишле огромне паре из државне касе, да би они који треба да носе државу на својим плећима отишли у иностранство. Држава ништа не ради да заустави младе, па шта им онда рећи, него “бежите ако имате где” – каже Kнежевић.

Бекство у бољи живот
Ранка Савић је изнела искуства АСНС као сведочанство повећаног и убрзаног одласка грађана Србије.

– У Kлиничком центру Ниш смо за пола године променили пет председника синдиката и то само зато што су сви ти здравствени радници после месец-два по именовању одлазили у Немачку или Аустрију. Kолико возача одлази довољно говори податак да нам се у предузећима у Војводини гасе неки огранци због одласка возача на Запад – прича она.

Kао још један пример Савићева наводи одлазак радника из некада врло цењене Фабрике стакла у Параћину за коју држава очигледно није заинтересована, иако има добре машине, опрему и стручне кадрове.

– Велика група од двадесетак стручних радника највише стаклодувача, чланова нашег синдиката, недавно је отишло у Словенију да ради. То је фабрика код Kрања где ће им плата бити 1.200 евра, а имају и колективни смештај. Многи су одмах рекли да ће ићи на повезивање породица, па треба рачунати пута четири, односно само ће у њиховом случају Параћин и Србија имати 120 становника мање – каже Ранка Савић.

Д. Декић – Вести

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!