Здравље

Нема идеалне замене за мајчино млеко

Готово 70 одсто мајки доји своје бебе у тренутку изласка из породилишта, али три месеца касније доји их само 50 одсто. Шест месеци по изласку из породилишта само 20 одсто мајки бебу храни својим млеком, а свега око десет одсто их доји до годину дана старости детета.

Посебно забрињава податак да се из године у годину смањује број мајки које доје своје бебе. Тако по истраживањима стручњака Фонда УН за децу (УНИЦЕФ) спроведеним 2005. годне, у Србији је дојено тек 23 одсто беба до четири месеца, док је само 15 одсто дојено до шест месеци. Истраживања спроведена 2010. године показала су да је број деце која су искључиво дојена до шест месеци пао на 11 процената. Резултати истраживања из 2009. године, која су реализована у оквиру иницијативе „Болница – пријатељ беба”, показали су да ниједно породилиште у Србији не задовољава стандарде тог програма и потврдило да је проценат дојења беба у Србији поражавајуће низак.

Наспрам тих података стоје упозорења лекара да је исхрана беба мајчиним млеком незамењива за здравље детета и да ни једна формула за вештачко млеко или храну не може заменити идеалну храну каква је мајчино млеко. Светска здравствена организација упозорава на то да би дојење могло спасти живот више од 13 милиона деце у свету само када би се мајке обучиле како да доје своје новорођенче упркос евентуалним пролазним проблемима који се понекад јављају у току дојења у првим месецима живота бебе.

– За здравље детета мајчино млеко велика је предност – каже педијатар др Јована Чомић. – Дојење побољшава имунитет бебе, путем њега дете добија антитела која су значајна за борбу против болести, спречава се настанак алергија… Протеин који се налази у мајчином млеку смањује ризик од гојазности у каснијем животном добу. Мајчино млеко је комплетна и природна храна прилагођена систему за варење код беба. У њему су сви витамини и минерали потребни за раст и развој новорођенчета па до шест месеци бебу не треба хранити ниједном другом храном. Млеко у праху је храна за нужду, дакле даје се беби само ако мајка није у могућности да новорођенче храни својим млеком. Помислите само која је предност дојења у овим врелим летњим данима када је сва храна, а посебно млеко и млечни производи, подложни кварењу. Нема безбедније хране од мајчиног млека.

После моде храњења беба готовим индустријским производима, као што су млека у праху и кашице, последњих десетак година здравствени радници воде кампању за повратак природној исхрани. Посао није лак јер је с друге стране јак лоби фабрика за производњу беби-хране које вештим и агресивним рекламама успевају да поколебају младе мајке. И у нашој земљи последих година дојењу беба се поклања све већа пажња. У саветовалиштима при домовима здравља труднице и младе мајке се информишу о значају мајчиног млека за правилан раст и развој детета, али и за здравље мајке. Увођењем „беби френдли„ програма у породилишта новорођенче је од првих дана уз мајку и тако се омогућава редовно дојење, сваки пут кад беба то тражи.

Ј. Барбузан

Смањује ризик од рака дојке

Познато је да дојење није добро само за здравље бебе већ и за мајчино здравље. У угледном медицинском часопису “Лансет” објављено је да дојење може допринети смањењу ризика од рака дојке, а протективни учинак дојења је већи што жена дуже доји. Досад су откривени многи позитивни ефекти дојења на здравље мајке и детета и њихов број непрестано расте

 

Дневник

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!