Европа

Немачка исплаћује 50 милијарди евра да спречи пропаст малих предузећа

У Немачкој почиње исплата брзе помоћи за мале послодавце и самосталне предузетнике чији су послови пропали у јеку пандемије корона вируса.

Пословично педантна немачка бирократија, посебно темељна и трома кад се ради о парама, сада је сахрањена преко ноћи, преноси „Дојче веле” и додаје да су министри финансија и привреде, Олаф Шолц и Петер Алтмајер, најавили да све мора да иде „брзо” и „небирократски”.

Педесет милијарди евра из државног буџета већ теку према самосталним предузетницима и малим послодавцима како би се колико-толико премостиле нуспојаве пандемије корона вируса.

Од понедељка практично све немачке покрајине примају захтеве, а углавном су на државни новац додали и своја средства како би побољшали понуду.

Основа је једнократна исплата до 9.000 евра за наредна три месеца ако фирма има до пет запослених, односно до 15.000 евра ко има до 10 запослених. Они који узму тај новац неће морати да врате.

Идеја је да се помогну они које би колапс економије прве могао да покоси – мали ресторани, кафићи, фризерски салони, таксисти, пољопривредници, слободни уметници.

Свака покрајина има донекле друкчија правила, али је неопходан услов да је посао уништен због корона вируса , то јест мера које је држава увела у борби против пандемије.

Тако ће у највећој покрајини Северној Рајни-Вестфалији помоћ добити сви којима су локали затворени одлуком државе или им је обрт пао за више од 50 одсто због кризе или они који докажу да тренутна ситуација представља претњу опстанку фирме, наводи „Дојче веле”, преноси Танјуг.

Средства нису намењена за плате радника већ за текуће трошкове пословања попут кирија, одржавања или лизинга за машине или враћања раније узетих кредита.

За запослене је олакшано добијање такозваног „новца за скраћени рад”, до кога се може када, због последица кризе, више од 10 одсто запослених има смањени обим рада. Тада држава преузима највише две трећине зараде на себе, а послодавци не морају да плаћају пореске дажбине у пуном износу.

Осим тога, за веће фирме су предвиђени практично неограничени кредити преко државног Кредитног института за обнову за које држава гарантује са 600 милијарди евра. Влада је обећала да ће важне компаније попут Луфтханзе спасити од банкрота макар их национализовала не би ли их онда, кад криза прође, поново приватизовала.

Политика.рс

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!