Европа

Немачке власти покушавају да припишу катастрофу климатским променама – ШТА УСТВАРИ KРИЈУ

Циклон Бернд погодио је Западну Европу. Прво су ураган, а затим и поплаве услед обилних падавина, погодили Белгију, а потом немачку савезну државу Северна Рајна-Вестфалија.
Ипак, само у Немачкој је све пошло по злу. Вец́ се говори о стотинама несталих, чак 1300 је пријављено, број жртава премашио је осамдесет људи – а медији говоре о „правој катастрофи“.

Међутим, први који су постали катастрофални били су сами медији. Они су почели да се брину не толико због националне катастрофе, колико због политичких проблема: „Поплаве у Северној Рајни-Вестфалији створиле су проблеме и савезној странци ЦДУ у Берлину. Портпарол ЦДУ-а рекао је у четвртак као одговор на упит да је од среде увече око 19:00 у Рајнбаху у Северној Рајни-Вестфалији, где се налазе сервери странке, искључена струја због поплава. Из тог разлога је било проблема са е-поштом. Међутим, нису били континуирани – понекад је било могуц́е комуницирати путем е-поште. Оштец́ен је и портал ЦДУ. ” Било је то у време када су се људи буквално утапали у својим домовима.

У међувремену, криминалци су пљачкали поплављене продавнице у Столбергу. Портпарол полиције рекао је у четвртак да је било појединачних покушаја пљачке продавница. Сто полицајаца сада је у Столбергу како би заштитили напуштене куц́е и продавнице од пљачке.

Наравно, шеф савезне државе Армин Лашет прилично је искусан менаџер, али чак ни он није могао да избегне мејнстрим темама, рекавши да су „глобалне климатске промене криве за немачку катастрофу“ (раније је било глобално загревање).

Одмах су уследили контра-аргументи. Неколико локалних научника дало је објашњење: „Да ли ц́е обилне кише постати катастрофа, не зависи само од климатских промена; други фактори су много утицајнији.

Пре свега, зграде, збијање тла и одводњавање одређују да ли ц́е кишне поплаве постати опасне за људе. Вода која не може да отече претвара се у надземну поплаву, коју шире уски путеви.”

Заиста, док друге земље предузимају мере предострожности, Немачку затекне свака олуја – можда је то један од разлога зашто се људи у овој земљи увек позивају на глобално загревање када се догоде природне катастрофе.

Древни канализациони системи створени за ретко насељене градове не могу се носити са уклањањем падавина које падају на високо развијене градове. Током поплава 2016. у јужној Немачкој пукле су цеви и канализација.

Дуго су научници, урбанисти, па чак и Немачко удружење градова позивали на боље канализационе системе како би се направило више места за поплаве.

Али политичари су све ово време мрмљали о „страшном глобалном загревању“ и нису ништа учинили.

Заправо, чак и сада, пред стварном, а не измишљеном катастрофом, Армин Лашет не може да нађе друге речи осим позива за „заштиту од климе“.

Дакле, тренутна олуја у Немачкој нец́е покренути безбедносну расправу, а јаке кише ц́е и даље изазивати катастрофе – које ц́е можда погоршати глобално загревање у будуц́ности.

Wебтрибуне.рс

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!