Европа

Немачки медији: Већина старих чланица не жели да отвори врата ЕУ за шест нових земаља

Шефови чланица Европске уније у Софији расправљају о пријему шест балканских држава, али Унија није расположена да се шири. Осим домаћина, још само неко машта о проширењу, пише немачки “Велт”, преноси Блиц.

Ретко се догађа да су политички циљ једног скупа и утисак о политичком расположењу толико удаљени једно од другога као на Самиту о Балкану који се данас одржава у Софији, оцењује лист. Тема је даље проширење Уније, на чија врата тренутно куца шест балканских земља: Србија, Црна Гора, Босна и Херцеговина, Македонија, Албанија и Косово. Већина старих чланова, међутим, “не жели да отвори врата и дочека их раширених руку”.

Бугари ће председавати Саветом ЕУ до краја јуна, а напредак у процесу ширења у интересу је источнобалканске Бугарске, која је чланица од 2007, будући да су западне балканске земље најближе комшије и трговински партнери. Због тога је логично да подржава пријем Србије и Црне Горе, као и Босне и Херцеговине, Македоније, Албаније и Косова.

Осим домаћина, у међувремену још само само Комисија ЕУ машта о проширењу. Председавајући Жан-Клод Јункер има амбицију да да лични историјски допринос, али је иначе број ентузијаста веома ограничен, пише “Велт”.

С једне стране, због тога што су енергију чланица тренутно пре свега апсорбују преговори о Брегзиту и неизвесност како ће се излазак Велике Британије одразити на Унију. Када губите највећи део “нето-уплатилаца”, не чезнете баш да примите шест нових земаља “прималаца”.

Осим тога, преовладава осећај да тренутно постоје хитнији проблеми, на првом месту, обезбеђење граница и концепт за превазилажење избегличке кризе. Други успоравајући фактор је сумња у успешност досадашњег проширења.

Иако је економски напредак нових чланица очигледан, отуђеност између западних и источних Европљана када је реч о вредностима, правној држави и слободи штампе, намеће питање колико заправо заједништва има у тој заједници, што додатно сузбија еуфорију, оцењује “Велт”.

Хомбах: На Балкану најбоље реагују кад их условљавате

Слику, пре свега, кваре, размере корупције у новим чланицама. Према мишљењу Бода Хомбаха, бившег специјалног координатора за Пакт стабилности Југоисточне Европе, разлог је у престанку условљавања након приступања тих земаља ЕУ. Притисак из процесу приступања – чланство у замену за реформе – након пријема у ЕУ више није био довољно осетан, а новопридошле чланице су поново наставиле по старом.

– На Балкану могу да се постигну одлични успеси путем условљавања, упркос томе што им тамо не мањка идеја за његово заобилажење – рекао је Хомбах за “Велт”. Ако се жели успех, “условљавање мора да се настави и после приступања”, оцењује он.

Упркос сумњама, комесар за проширење ЕУ Јоханес Хан недавно је као циљ у погледу датума приступања Србије и Црне Горе одредио 2025. годину. Да би то било могуће, верује Хан, преговори морају бити завршени до 2023. С обзиром на изазазове с којима се кандидати суочавају на плану правне државе и економских циљева, то није много времена, пише “Велт”.

Велт – Блиц

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!