Хелм

Неоосманлијска претња над Балканом

Увођење тромесечног ванредног стања после неуспелог војног удара додатно је одрешило руке турском председнику Реџепу Тајипу Ердогану да се обрачуна са противницима унутар Турске. Његова оштра реторика, чак и према САД од којих захтева да му изруче верског вођу и политичког противника Фетулаха Гулена којег оптужује да стоји иза удара, указује да Ердогану не мањка самопоуздања.

Земље Балкана сада се питају да ли ће Ердоган, након што се обрачуна са “мангупима у домаћим редовима”, са додатном жестином кренути и у ширење турског утицаја на просторима бившег Османског царства. Уосталом, није тајна да он већ годинама “јаше” на таласу неосманизма и да му све чешће “излети” да је “Косово Турска, а Турска Косово” или да је БиХ добио у аманет од рахметли Алије Изетбеговића.

Како се шири турски утицај на Балкану

– инвестицијама

– кроз образовни систем

– финансирањем културних објеката наслоњених на Анкару

– изградњом и обновом џамија (Турска била највећи донатор у обнови Ферхадије у Бањалуци)

Некадашњи амбасадор БиХ у Турској Златко Диздаревић уверен је да ће од Ердоганове додатне силе “Балкан заболети глава”!

– И досадашња Ердоганова амбиција у погледу Балкана била је прилично опасна, имајући у виду, пре свега, Босну и Херцеговину. Он и његова спољна политика су, уосталом, издефинисали ту осу и линију Албанија – Косово – БиХ – Санџак као своју интересну сферу – изјавио је Диздаревић за Радио Слободна Европа.

Приватна школа и у Београду

Покрет Хизмет, иза којег стоји верски вођа Фетулах Гулен, развио је не само у Турској, већ широм света свој утицај и то кроз верско-образовне институције. Како је Ердоган прогласио Гулена главним креатором неуспелог пуча, Анкара сада захтева да се откаже гостопримство Гулановим образовним центрима којих, по некој рачуници, има у чак 150 држава! Такав захтев већ је испоручен властима у Камбоџи, па неки сматрају да је питање дана када ће се по том питању Турска обратити и Србији. Наиме, у Београду већ четири године ради приватна Основна школа “Бејза” чији директор, према писању “Политике”, демантује везу са Гуленом, али признаје да је школу отворио надахнут његовим учењем.

Има и супротних мишљења који полазе од тога да ће Ердоганово окретање Русији, након што се недавно у телефонском разговору извинио председнику Русије Владимиру Путину због рушења руског авиона и убијања пилота, ограничити Турској маневарски простор на Балкану јер у том делу Европе и Москва има своје интересне зоне.

– Ако се Ердоган окрене Русији, Турска више не би са САД могла да ради на централизацији БиХ. За Србију би се можда отворила могућност и да на северу Косова добије додатни простор – процењује аналитичар Драгомир Анђелковић.

Влада Србије помно прати

И техничка влада у Београду размотриће новонасталу ситуацију након што је у Турској уведено ванредно стање. Према најави државног секретара у Министарству спољних послова Вељка Одаловића, вероватно ће се обавити консултације на државном нивоу и у току дана изаћи са “одређеним изјавама”.

Слободан Јанковић, научни сарадник Института за међународну политику и привреду, није сагласан ни са једним од ова два становишта. Он пре свега полази од тога да у овом тренутку није извесно да ће на крају Ердоган изаћи као победник у обрачуну са домаћим противницима, а њих је на свим странама – од секулариста, војске, Гуленових присталица до Курда.

– Турска улази у раздобље несигурности и унутрашњих обрачуна и неће имати времена да се бави нама. Прво мора да почисти у својој кући, а питање је да ли ће на крају Ердоган остати на власти – каже Јанковић за “Вести”.

Хизмет широм региона

Радио Слободна Европа тврди да и на Косову и Метохији делује мрежа школа, факултета и вртића иза којих стоји Гуленов покрет. Реч је, пре свега, о приватним основним и средњим школама “Мехмет Акиф” које раде у Липљану, Призрену, Ђаковици… Ове школе похађа више од 1.500 ученика. Верује се и да посредну или идејну везу са учењима Фетулаха Гулена имају и поједине хуманитарне и образовне организације у Новом Пазару. У БиХ са Гуленом се повезује 15 образовних институција “Босна Сема”, мада представници ове организације одбацују било какву повезаност школа у Сарајеву, Бихаћу, Зеници, Тузли и Мостару са покретом Хизмет.

Присталице Ердогана оптужују Фетулаха Гулена за покушај војног удара

Што се тиче могућег повлачења са Балкана пред Русијом с којом Ердоган мора да склопи пакт, јер је превише фронтова отворио, па и са САД, Јанковић одговара да Москву примарно занима простор бившег СССР, док је на Балкану интересује енергетика и спречавање ширења НАТО.

– Управо у области енергетике се поклапају интереси Турске и Русије – додаје Јанковић.

О томе се јуче огласио и Ненад Поповић, лидер Српске народне партије, чланице владајуће коалиције у Београду и отворени руски лобиста на српској политичкој сцени.

– Видљив напредак у нормализацији односа између Русије и Турске отвара простор да поново буде активиран план о изградњи гасовода Јужни ток 2, који би, преко територије Турске, допремао гас из Русије у Европу – оптимиста је Поповић.

Он је уверен да енергетска безбедност Србије “спада у сам врх приоритета националне безбедности и заштите државних интереса”. Другим речима, могло би се закључити да би заједнички економско-енергетски интерес Москве и Анкаре могао да олабави претензије Ердоганове Турске на ободе некадашњег Османског царства.

Ј. Арсеновић – Вести

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!