Став

Никола Милованчев: После Вучићевог признања, Бриселски споразум поново пред Уставним судом?

Уставни суд ће сада имати домаћи задатак да поново просуђује карактер Бриселског споразума и његову (не)уставност. Тврдња председника државе да је то међународноправни уговор је ваљда веродостојна и за Уставни суд Србије

Председник Србије г. Александар Вучић учинио је важан корак у откривању истине о злогласном Бриселском споразуму из 2013. године. У обраћању јавности приликом посете г. Дејвида Мекaлистера, он је 24. маја 2018. изнео пуну истину о овом противуставном споразуму: јавно је изрекао да је Бриселски споразум „међународноправни споразум“. Цитирам г. Вучића: „… јер ако неко неће да поштује међународноправне споразуме, какав је Бриселски споразум…“.

Сада у Србији нико више не може да каже да не зна да су лажна сва тврђења да је Бриселски споразум од 19. априла 2013. само „политички споразум“ а не правни акт! Милиони људи су на ТВ екранима могли да виде и чују г. председника. Маске су пале, г. Вучић је српској јавности разоткрио истину. Чекали смо пет година али смо дочекали.

Када је група од 25 посланика (углавном из ДСС-а) покренула питање неуставности Бриселског споразума, тадашњи (2014. г.) министар правде г. Никола Селаковић изјавио је, на расправи у Уставном суду, да је то политички а не правни акт. Чудно је да неко може да буде министар правосуђа а да ни не зна шта је то правни акт, али – то је слика државног апарата у данашњој Србији. Ваљда ће г. Вучић, који је очито бољи правник, поучити свог генералног секретара шта je то правни акт, шта је међународноправни уговор и које су његова обележја.

Много већи проблем је, међутим, са Уставним судом Србије. Зар ни већи број судија овог високог правосудног тела не зна шта је то политички а шта је правни акт? Па то су ствари које смо учили на првој и другој години правног факултета?! Или се можда ради о томе да су поједини чланови Уставног суда погазили своју заклетву и судску етику и проституисали се децембра 2014. године – да ли политички или материјално, за нас није ни битно. Битно је да ће Уставни суд сада имати домаћи задатак да поново просуђује карактер Бриселског споразума и његову (не)уставност. Тврдња председника државе да је то међународноправни уговор је ваљда веродостојна и за Уставни суд Србије. Снимак РТС-а постоји, а и г. председник је вероватно савестан грађанин и ако затреба одазвaће се позиву Уставног суда на сведочење о карактеру Бриселског споразума.

Аутор је правник и историчар

Стање ствари

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!