Европа

Норвешка: Ближе и што даље од ЕУ

Предстојећи парламентарни избори у Норвешкој покренули су дебату о националним вредностима и односу који би требало имати према ЕУ.

“Земља која се увек супротстављала елитама”…

Такође, једна од тема је и о одговорност према мигрантима и азилантима. Док Велика Британија гледа у Норвешку као могући модел свог будућег односа с Бриселом, неки у Норвешкој виде Велику Британију као пример потпуног прекидања веза са ЕУ.

Обе велике партије, левичарска Лабуристичка партија и десничарски конзервативци, губе подршку бирача и гледају да се повежу с мањим партијама како би после избора у понедељак имали већину у парламенту.

На власти је сада коалиција конзервативаца и популистичке Партије напретка, коју подржавају хришћански демократи и либерали. Главна опозициона странка је Лабуристичка партија, која има највише места у парламенту, али нема већину.

Норвешка није чланица Уније, али има приступ јединственом тржишту ЕУ и прихвата слободно кретање људи из ЕУ.

– Ми смо земља која се увек супротстављала елитама. ЕУ је елита која одузима превише власти нашем парламенту. Ми мислимо да даје превише суверенитета неизабраној бирократији у Бриселу – рекао је за АП лидер Партије центра Сигве Слагсволд.

За разлику од њега, лабуристи и конзервативци не желе да мењају садашње односе са ЕУ.

Лабуристи ће због пада популарности зависити од евроскептичне партије Социјалистичка левица, а можда и од Зелених и крајње левичарске Црвене партије, од којих ниједна није задовољна везама Осла и Брисела.

А шта са нафтом и гасом?

Још једна тема око које не постоји слагање норвешких партија јесте експлоатација нафте и гаса. Док се социјалисти, Зелени и Црвена партија противе даљој експанзији те индустрије, која чини више од половине норвешког извоза, лабуристи и конзервативци су искључили могућност окончања експлоатације тих ресурса.

Када је у питању десно крило, истраживања показују да конзервативци једва имају већину, али под условом да одрже на окупу мање партије. Другачије визије хришћанских и норвешких вредности испречиле су се, међутим, између Партије напретка и хришћанских демократа.

Високи званичник Партије напретка изазвао је критике хришћанских демократа због изјаве да би оне којима није одобрен азил требало затворити док чекају депортацију.

– Желимо да Норвешка буде призната као земља која остаје верна својој међународној репутацији, коју карактерише саосећање, миротворство и спремност да брани сиромашне земље и оне који беже да спасу своје животе. Желимо нову владу у коју није укључена Партија напретка – рекла је лидерка хришћанских демократа Хилде Фрафјорд Јонсон.

Вестионлине

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!