Наука и Технологија

Нове руске ракете пребациће терет на Месец

22.07.2011. –

Два велика космичка пројекта одједном разрађује Русија. То је нова генерација бродова Сојуз и принципијално нов космички систем са носачем ракета Рус-М. Стартни полигон за њега ће изградити на Далеком Истоку. Одатле су у перспективи могући пилотирани летови на Месец.

Одлука о формирању новог индустријско-транспортног космичког система била је донета још 2006. године. Већ 20 година касније Русија ће моћи да осваја не само орбиту, већ и Месец, чак и Марс. Сада руски ракетни инжењери пројектују не само полифункционални тешки брод нове генерације тежине преко 20 тона, већ и лаке летелице за летове на МКС, рекао је у интервјуу за Глас Русије заменик руководиоца Федералне космичке агенције Александар Лопатин.

Тренутно се изводе летачке пробе носача ракета Сојуз-2 са побољшањим карактерисикама. У тим ракетама се користе само руски агрегати и системи, као и снажнији мотори и дигитални систем управљања. За почетак летачких проби се припрема носач ракета Сојуз-2 лаке класе.

Што се тиче тешког брода, за њега ће изградити нову ракету. Русија већ има Зените са великом носивошћу. Управо они ће послужити као прототип за ракете Рус-М, саопштио је аналитичар листа Новости космонаутике Игор Лисов.

Потребна је нова ракета пошто се претпоставља да ће нови брод бити много тежи од Сојуза. Он ће возити више људи и више терета, биће комфорнији. Потребан је нови стартни комплекс, ради тога ће изградити космодром Восточни.

Изградња Восточног у Амурској области ће започети већ овог лета. Он ће се налазити недалеко од космодрома Свободни, кои су пустили у рад 2007. године. Место није било одабрано случајно. Нови стартни комплекс се налази на истој ширини као и Бајконур, што ће омогућити да се без проблема лети на МКС из Русије, а не из Казахстана, док су са руског Плисецка такви летови немогући. Самим тим ће бити осигуран независни доступ РФ у све видове оргита, истакао је заменик руководиоца Федералне космичке агенције. Могуће да ће са далекоисточног космодрома стартовати не само Рус-М, већ и Ангара. Није неважно то што ће изградња дати позитиван импулс развоју читавог Далекоисточног региона: тамо ће се појавити неколико предузећа за склапање и разраду ракета, производњу кисеоничко-азотних и водоничних смеси. Са таквим технолошким перспективама Русија може да изгради космичку базу на Месецу и да одустане од МКС, уверен је Игор Лисов.

МКС ће живети до 2020. године. Затим ће морати да се потопи, зато што ће застарети .

Пројекат новог брода који ће заменити легендарне Сојузе био је утврђен прошле године. Прве беспилотне пробе планиране су за 2015. годину, пилотиране за 2018. А за мање од месец дана међународној заједници ће бити представљена макета пилотираног космичког брода заједно са ракетом Рус-М на 10. Међународном авијационо-космичком салону МАКС-2011.

[youtube id=”_F3U97uqAdc” width=”600″ height=”350″]
Извор: Голос России

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!