Свет

Нови пут свиле из Азије у Европу

Земље Шангајске организације за сарадњу могу да препороде Пут свиле у облику посебног саобраћајног коридора. Како је на самиту ШОС у Бишкеку изјавио министар за науку и технологију Кин еВанг Ганг, ова идеја је наишла на подршку међу свим члановима организације. Нови Пут свиле може да прође од Кине до Европе преко Русије и земаља Централне Азије.

Земље ШОС су спремне на тешњу трговинско-економску сарадњу. За три последња месеца представници Кине, иницијатора Новог пута свиле, боравили су у земљама Централне Азије – Казахстану, Узбекистану и Туркменистану. Достигнути су договори да се развијају заједнички пројекти у вредности од неколико десетина милијарди долара. Стварање саобраћајног коридора из Азије у Европу наредни је корак ка развоју ових односа, истиче одговорни секретар Руско-Кинеске коморе Сергеј Санакојев.

– Реч је формирању транснационалног коридора практично преко читаве територије евроазијског континента. Као увек, такви коридори подразумевају не само могућност премештања робе и услуга, већ и формирање индустријских кластера, нових производњи, високих технологија. Тачније отварају се најшире могућности за сарадњу у оквиру ШОС приликом реализације овакве иницијативе.

Задатак пројекта је да се изгради јединствена мрежа путева од Тихог океана до Балтика, да се ликвидирају трговинске баријере, смање рокови испоруке терета и да се увећају међусобни прорачуни у националним валутама. Једна од могућих варијанти будућег Пута свиле је саобраћајни коридор Европа-Западна Кина. Овај пут ће проћи кроз Казахстан, прићи граници Русије, затим преко Оренбурга, преко федералних траса ка Санкт-Петербургу, преко којег ће избити на Фински залив и Балтичко море. Дужина ове трасе може да изнесе скоро 8500 километара. Коментарише главни аналитичар компаније РГС-Управљање активима Александар Потавин.

– Ако погледате карту света и процените могућност формирања таквог пута, роба из Кине у Русију, преко Средње Азије даље ће се испоручитави у Европу. Кини ова иницијатива, наравно, одговара. Она омогућава да се сведу на минимум саобраћајни трошкови, пошто је Велики пут свиле за трећину краћи од поморског који заобилази Азију и Арабијско полуострво.

Ако концепција буде реализована, Кина ће моћи да смањи рок пребацивања терета. Сада роба у Европу морем иде 45 дана, Транссибирском железницом око две недеље. Нови пут ће бити најкраћи и трајаће највише 10 дана. Саобраћајни коридор ће омогућити не само Кини да се развија, већ и другим учесницима. Они могу добро да зараде на транзиту и логистици, а такође ће привлачити кинеске инвестиције за своје транспортне пројекте, истиче Сергеј Санакојев.

– Биће на добитку и Русија, зато што можемо да искористимо све предности транзитне државе. О важности овог задатка говорио је председник Русије на Санкт-Петербуршком економском форуму у јуну. Вероватно ће од тога имати користи Казахстан, пошто је успео да искористи свој географски положај у датом питању. Данас из Кине у Европу преко њега пролази много терета. Биће на добитку и други чланови ШОС.

Раније је САД предложила Кини другу маршруту, такозвани пројекат ТРАСЕКА, који заобилази Русију преко Кавкаског региона према Каспијско и Црном мору. Он је био компликованији и скупљи. Чињеница да је Кина предложила идеју Пута свиле на самиту ШОС говори о томе да је Кини актуална варијанта дража.

Татјана Голованова, 

 

Извор: Глас Русије

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Један коментар

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!