Србија

Нови Сад: Помоћ за производњу органске хране

ПРОИЗВОЂАЧИ органске хране, па и они који то тек желе да постану, могу да очекују значајну подршку градских власти. Буџетом Града, наиме, за пројекат подршке органској и контролисаној пољопривредној производњи, опредељено је 10 милиона динара.

Овакав приступ градских власти органској производњи обрадовао је и већ искусне произвођаче ове врсте хране. Дејан Летић, са Ченеја, и сам је, пре три године, захваљујући овој врсти градске помоћи, ушао у „пробрано“ друштво ових необичних пољопривредника.

– Драго ми је што се пројекат наставља, и што ћемо имати нове колеге у послу – каже Летић, који у 1.500 квадратних метара пластеника гаји парадајз, краставце, ротквице, и остало поврће, а због производње квалитетног ђубрива, почео је да гаји и пилиће, тако да тржишту нуди и органски произведена јаја и пилетину. – Надамо се да ће се многи пољопривредници одлучити да искористе ову помоћ, јер је будућност пољопривреде управо у органској производњи. Тржиште је толико велико, да чак и сами „тражимо“ конкуренцију, а и могућности за извоз су невероватно велике.

У оквиру градског пројекта, иначе, предвиђене су мере подршке у евидентирању и одабиру пољопривредних произвођача, оцена могућности органске призводње на одабраном земљишту, програм стручног усавршавања и образовања, субвенционисање, организовање и учествовање на сајмовима, семинарима и стручним екскурзијама, као и популаризација и промоција производа на територији Града Новог Сада.

По први пут, додају у Градској управи, акциони план предвиђа и контролисану производњу у пољопривреди, а планирају се озбиљне акције у циљу популаризације ове производње.
МОГУ И МАЛИ ЗА органску пољопривредну производњу није неопходно да заинтересовани произвођачи имају велике површине земљишта. Овакав приступ посебно је интересантан малим пољопривредницима и то не само произвођачима ратарско-повртарских култура, него и сточарима. Они би на малим површинама или са мањим бројем стоке могли да развију производњу којом би обезбедили егзистенцију својих газдинстава, јер је потражња органске хране све већа.

– У циљу промовисања органске пољопривредне производње и анимирања што већег броја пољопривредних газдинстава да се укључе у Акциони план, у сарадњи са Пољопривредним факултетом у наредне две недеље организоваћемо серију предавања о органској производњи – наводе у Градској управи.

– Бавићемо се темама из ратарства, повртарства, воћарства и сточарства, а говорићемо о заштити биља. Прво предавање, како се најављује, биће одржано у Футогу, 26. фебруара, с почетком у 17.00 часова. Поред Футога, планирана су још најмање четири предавања у Каћу, Ковиљу, Кисачу и Ченеју.

Мр Горан Сечујски, члан Градског већа за привреду и запослени у Одсеку за пољопривреду при Управи за привреду обилазиће, такође, сва насеља на територији Града, како би у директним контактима информисали представнике месних заједница и чланове удружења пољопривредника о планираним предавањима и мерама у оквиру Акционог плана.

ДОАЈЕН

ПРОБЛЕМИ са млеком показали су колико може да буде значајна органски произведена храна – каже Андрија Возар, произвођач поврћа из Кисача, и доајен у органској производњи у Србији. – Ова помоћ има веома велики значај, посебно за младе пољопривреднике, којима је свака помоћ добродошла, нарочито док се боре за своје место и име на тржишту.

 

Новости

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!