Србија

ОБАВЕШТАЈАЦ КЊАЗА МИЛОША: Кнез Васа као српски Џејмс Бонд

Строго поверљива природа посла Василија Васе Поповића, народног кнеза од Другог српског устанка надаље, за „српска посла“ у каснијим временима, учинила је да његова улога, значај и заслуга за ослобођење Србије све до наших дана остану велика тајна. Кнез Васа био је најпоузданији и најважнији обавештајац књаза Милоша Обреновића, актер и креатор многобројних тајних шпијунских и дипломатских мисија, преносилац депеша и усмених порука о којима је смело да зна тек неколико најутицајнијих људи. Шефовао је групи изврсних српских ухода по другим земљама. Модерном терминологијом, био је књажев Џејмс Бонд, све до своје смрти 1832. године!

Историјска је то личност, којом се српска слободољубива јавност заиста може поносити, али о доприносу кнеза Васе, нажалост, јавно се мало зна. Истина о судбини и улози овог великана из магли историје, израња тек сада, пред двестоту годишњицу тог устанка, која ће се спектакуларно славити догодине.

– У списковима првака Милошевог устанка из 1815. Васа Поповић се најпре помиње као писар господара Јована Обреновића. Затим постаје један од тројице Милошевих тајних саветника. За кнеза Пожешке нахије, са седиштем у Чачку, која је сезала све до Трстеника, изабран је 1819. Уз ту функцију обављао је најповерљивије дужности у корист остварења коначног циља, српске самосталности. Сам устанак је, гледан у војном смислу, трајао свега неколико месеци. Његов наставак биле су дуге, мукотрпне дипломатске борбе, преговори и договори најпре са турским Марашли-пашом па надаље, све до делатника и емисара тадашњих велесила. Књазу су за све то били потребни најспособнији и најоданији људи, а они су уз ту дипломатску и обавештајну делатност у његово име на унутрашње политичком плану истовремено представљали и вршили судску и војну власт – објашњава историчар Александар Марушић, кустос Музеја рудничко-таковског краја у Горњем Милановцу.

У народном предању је остало запамћено да је кнез Васа био наочит, стасит човек, те да га је књаз ословљавао са „брате“, што је био још један доказ њихове присности и поверења. Ипак, штури пожутели записи сведоче, да је у њиховим међусобним односима, једнако као и у њиховим животима уопште било и успона и падова, али је кнез Васа поверену државничку мисију, строго инкогнито, ипак успео остварити до краја.

– О односима књаза и Поповића остало је сачуваних Поповићевих писама, у којима он наглашава и ово: „Службовао сам и код једног и код другог Обреновића, добро знам какви су они људи“. Народ је врло поштовао и ценио кнеза Поповића, јер се за разлику од многих великодостојника уопште није понашао као велможа, аутократ. Био је правдољубив, иако је живот тада био врло комплексан, као и његова функција у народу, ненавиклом на ред. Народ је тиштала осионост многих Милошевих повереника, који су тежили да приграбе што више личне власти, док се Поповић здушно бавио и сиротињским мукама, у смислу нашег времена хуманитарним радом. Праведно би пресуђивао у свим споровима. Као човек и (из)вршилац власти, одскакао је од обичаја и праксе свог доба, био је далеко испред њих! У записима стоји да се управо његовим радом стање у појединим крајевима по обичан народ битно побољшавало – наставља Марушић.

Судбина је ипак одредила, да се кнез Васа обрео у вртлозима закулисне међународне политике и шпијунаже свог доба. Виђенији Срби тада су, углавном, били туркофили или аустрофили. Насупот њима, кнез Васа Поповић се афирмативније изјашњавао према Русији, мада је и у том свом државничком ставу био прилично резервисан.

Као врхунски обавештајац са урођеним даром, био је стваралац и шеф једнако тајне мреже способних ухода, које је слао по околним крајевима и земљама: од Скадра, тада веома важног Травника, до Стамбола, Беча, Молдавије, Русије… Врсни агенти, да их тако зовемо, били су из разних бранши: трговци, „путници“, сасвим обични али промућурни људи, чак и свештеници…
Кад је сложена ситуација то захтевала, Васа је сам, по договору са књазом, предузимао најтајније и најопасније мисије. У српску историју је, тако, довитљиво ушао са шпијунским реквизитом, врло необичним, којег поменути музеј чува као важан експонат у свом одељењу у Такову. Са само наизглед обичним штапом за поштапање, какав и данас носе стари људи.

– Ово је дводелни штап, који се очас посла рашрафи и постаје убојито оружје, јер је у његов горњи, кукасти део, у дршку, уграђен овај бодеж са две оштрице. Доњи део је у ствари уски цилиндар у којем је кнез Васа носио поверљиве депеше, поруке, писма, документе, можда и новац… Штап се лако рашрафљује кад се одврне метални прстен, који спаја оба та дела – показује нам кустос Марушић.

Ово Васино корисно шпијунско и одбрамбено помагало није украшено дуборезима или орнаментима. Само зато, да би и сумњичавом оку искусних иностраних, нарочито турских шпијунских противника деловало као најобичније, неугледно поштапало, а они нису ни слутили да овај „припрости“ Србин, сељачког порекла и душе, тим штапом, у ствари, испуњава своје невидљиве обавештајне, најтајније државничке налоге!

 

Новости

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

�оментара

  1. PENZIONERI POSLANICI UŽIVAJU
    Za samo dva meseca legne im prosečna godišnja penzija!

    Pojedini penzioneri, koji su u isto vreme i poslanici u Skupštini Srbije, za dva meseca zarade više 500.000 dinara, što je više od godišnjeg primanja običnog penzionera, koji dobija samo prosečnu penziju od oko 24.000 dinara. Penzionisani parlamentarci primaju poslaničku platu, plus obavezan paušal, naplaćuju i do 100 hiljada dinara mesečno na ime troškova prevoza, a na sve to, na račun im svakog meseca legne i penzija, koja po pravilu debelo premašuje republički prosek.
    Njihove mlađe kolege, ukoliko imaju dve funkcije, jedne plaćene fotelje moraju da se odreknu, ali penzionisani predstavnici građana nemaju taj problem, jer zakon dozvoljava da im, osim penzije, na račun legne i poslanička plata.

    Tako ćemo dok se ne promeni zakon: Čolaković (PUPS)

    Prema podacima iz skupštinske evidencije i sa sajta Agencije za borbu protiv korupcije, građani iz svog džepa najviše novca izdvajaju za poslanike Srpske napredne stranke (SNS) Momira Stojanovića i Jezdimira Vučetića, a slede predstavnici Partije ujedinjenih penzionera Srbije (PUPS) Momo Čolaković i Milorad Stošić (vidi tabelu).
    Naprednjak Stojanović je tokom maja i juna zaradio 407.634 dinara po osnovu plate i penzije, a nije zaobišao ni skupštinsku blagajnu, na kojoj je za dvomesečne „troškove vožnje“ podigao 180.441 dinar.

    Rekorder: Naprednjak Momir Stojanović za dva meseca inkasirao skoro 600.000 dinara

    – Penzija je stečeno pravo. Moj dodatni angažman u parlamentu je plaćen. Tako je po zakonu – pravda se Stojanović

    Pupsovac Čolaković je u maju i junu zaradio čak 531.564 dinara. On u Skupštini prima platu od oko 120.000 dinara, poštar mu na vrata donese penziju od 85.000 dinara, a za ova dva meseca sa skupštinske blagajne podigao je još 121.564 dinara na ime korišćenja sopstvenog vozila. Čolaković kaže da je sve to „normalno i po zakonu“.
    – Svi penzioneri u Skupštini to rade, primaju platu i penziju. Tako ćemo dok se ne promeni zakon – jasan je Čolaković.
    Socijalista Milutin Mrkonjić prima platu u Skupštini od 99.534 dinara, paušal od 30.354 dinara, a ujedno i penziju od 109.398 dinara.

    a – Ma, sve je po zakonu, dušo!
    Mićun za sat zaradi skoro 40.000!
    Bez obzira na to što retko ulazi u parlament, poslanik Demokratske stranke Dragoljub Mićunović nije se odrekao plate (poslanička plata 91.974, paušal 30.354), a osim zarade u Skupštini, redovno prima i penziju od 80.000 dinara. Tokom maja i juna Mićunović je od svih penzionera-poslanika najmanje vremena proveo u poslaničkoj klupi – svega 6 sati, 12 minuta i 27 sekundi, i za to vreme samo u parlamentu zaradio 244.656 dinara. To znači da su građani ovog iskusnog demokratu plaćali čak 39.460 dinara na sat!

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!