Економија

Од Вучићевог страног произвођача ауто-делова ни трага ни гласа

Београд – Већина житеља шумадијске престонице памтиће годину на измаку по првим знацима нове стагнације у економско привредном развоју.

Из Синдиката ФЦА Србија упозоравају да ће, уколико обећање премијера Вучића везано за отварање фабрике ауто-делова и упошљавање 1.500 радника, не буде испуњено, Крагујевац поново да постане долина глади. Да ли ће та суморна прогноза да буде остварена то највише зависи од одлуке топ менаџмента Фијат Крајслер групације о покретању производње нових модела у крагујевачкој фабрици.

А најозбиљније упозорење да је тренд стагнације поново на делу стигло је у јулу кад је у компанији Фијат Крајслер аутомобили Србија, готово изнебуха, а услед пада продаје „фијата 500Л“ на иностраном тржишту, укинута једна од три производне смене и отпуштен велики број радника. У почетку се, на основу информација Синдиката ФЦА Србија, лицитирало са цифром од 1.500 прекобројних „аутомобилџија“ и радника запослених у компанијама кооперантима које су у шумадији изградиле своје погоне (Мањети марели, Џонстон контрол, ПМЦ, Сиџит…), али је доцније кружила информација да је број оних који су морали да оду из тих фабрика, ипак, нешто мањи.

До цифре о броју отпуштених дошло се на основу Споразума о формирању заједничке компаније, који су, у септембру 2008, потписали Фијат и Влада Србије, а којим је било предвиђено да у ФЦА Србија ради нешто више од 2.400 радника. Пошто је пре укидања једне производне смене у фабрици било ангажовано око 3.200 радника, то се простом рачуницом дошло до бројке од око 700 прекобројних „аутомобилџија“, плус 300 до 400 радника који су морали да оду из кооперантских фирми. Ове претпоставке је, индиректно додуше, минуле седмице, на конференцији за новинаре, потврдио и менаџмент компаније Фијат Крајслер аутомобили Србија, који је саопштио да је летос из те фабрике отишло око 700 радника.

Менаџери ФЦА Србија су, наиме, изјавили да у крагујевачкој фабрици аутомобила тренутно ради нешто више од 2.400 радника, односно таман онолико колико је и предвиђено уговором Фијата и Владе Србије о формирању заједничке компаније. Менаџери ФЦА Србија похвалили су се и податком да је та компанија у 2016. произвела око 85.000 аутомобила, колико би аутомобила, из погона ове крагујевачке фабрике, требало да изађе и наредне године.

То је, међутим, имајући у виду инсталисане капацитете од око 200.000 возила годишње, као и пројектовани потенцијал до 300.000 аутомобила, три до четири пута мање од могућности крагујевачке фабрике. Процењује се да би из те фабрике, уз додатна улагања, а с обзиром на просторне, енергетске и потенцијале најскупљег погона – Пресераја, могло да излази чак 500.000 аутомобила годишње, али предуслов за то је нови модел.

У менаџменту ФЦА Србија кажу да се одлука о новом моделу (или моделима) доноси на вишем нивоу (у топ менаџменту Групације Фијат Крајслер) те да ће се се нешто више о томе знати „кад за то дође време“. Наш лист је на основу незваничних, али не и непоузданих, информација најављивао да би производња новог модела требало да стартује 2020. Извесно је, такође, да ће то бити једна од кључних тема нових преговора Владе Србије и менаџмента Фијат Крајслер групације који треба да дефинишу даљу стратегију односа и сарадње двају партнера у крагујевачкој фабрици, пошто крајем 2018. истиче десетогодишњи споразум о формирању заједничке компаније Фијат Крајслер аутомобили Србија (Фијат је власник 63, а држава Србија 37 капитала).

Охрабрује изјава менаџмента ФЦА Србија да је „Фијат овде дошао да би остао“, што никако не значи да Влада Србије, па и крагујевачко градско руководство, треба скршених руку да чекају истек десетогодишњег уговора. Бољи познаваоци ове проблематике упозоравају надлежне у Влади, пре свега премијера Александра Вучића, да би требало да иницирају преговоре о будућој сарадњи са Групацијом Фијат Крајслер. Утолико пре што актуелни обим производње једног модела не може да обезбеди даљи развој домаће аутомобилске индустрије, која је и даље, упркос константном паду производње у фабрици у Крагујевцу, најзначајнији извозни адут Србије.

Трачак наде да би ствари могле да крену набоље дало је обећање премијера Вучића руководству Синдиката ФЦА Србија да ће у Крагујевцу да буде отворена фабрика за производњу ауто-делова, која треба да запосли око 1.500 радника. Синдикалци ФЦА Србија који су се, у време реализације социјалног програма у тој фабрици, у два наврата срели са Вучићем, преносили су да им је премијер најавио долазак једног иностраног произвођача ауто-делова који би упослио прекобројне у Фијатовој фабрици и њеним добављачима и тиме амортизовао последице разорног удара „социјалне бомбе“ која је, крајем јула, експлодирала у Крагујевцу.

Календарски, јесен је на измаку, а из Синдиката ФЦА Србија се овим поводом више не оглашавају. „Мудро ћути“ и премијер Вучић, тако да је шумадијска јавност суочена са новим непознаницама. Најпре са оном да ли ће најављени инострани произвођач ауто-делова, икада да дође у Крагујевац, или је обећање о његовом доласку послужило као амортизер незадовољства радника који су остали без посла.

Десеткован број индустријских радника

Челници огранка Савеза самосталних синдиката Србије не верују да ће обећање о доласку „једног великог компоненташа“ и запошљавању 1.500 радника икада да буде остварено, и истичу да је Крагујевац, заправо, већ сада „долина глади“. Као аргумент наводе податак да је у Крагујевцу, само ове године, без посла остало више од 3.000 радника.

Крајем осамдесетих година прошлог века Група Застава, Индустрија „Филип Кљајић“ и друге крагујевачке фабрике, упошљавале су више од 60.000 индустријских радника, а данас се њихов број свео на 7.000 до 8.000.

„Град од 200.000 становника не може да функционише са привредом која ангажује тако мало индустријских радника, чији се број и даље смањује“, сматрају у Савезу самосталних синдиката Србије у Крагујевцу.

Зоран Радовановић, Данас

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!